Autori: Ron Synovitz i Maryam Sinaiee
Iran je postao jedno od prvih žarišta korona virusa izvan Kine u martu, kada su hiljade Iranca počeli pokazivati respiratorne simptome COVID-19, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Sada iranski liječnici kažu da primjećuju porast broja pacijenata s gastrointestinalnim problemima, a ne respiratornim simptomima.
Zapravo, nedavni medicinski dokazi iz Kine i Sjedinjenih Država također pokazuju da postoji podskupina bolesnika s gastrointestinalnim korona virusom koji ne pokazuju klasične respiratorne simptome bolesti.
To je fenomen koji pomno posmatraju medicinski istraživači širom svijeta.
"COVID-19 je prije imao simptome kao što su kašalj, kratkoća daha i visoka temperatura", kaže Mohamed Reza Mahbubfar, virusni epidemiolog iranske operativne grupe za korona virus.
"Ovi su simptomi primijećeni u prva dva mjeseca nakon izbijanja epidemije, ali sada su najvažniji simptomi COVID-19 gastrointestinalni", kaže Mahbubfar.
I za starije pacijente i djecu Mahbubfar kaže da gastrointestinalni simptomi uključuju akutnu dijareju, stomačne grčeve, bolove u trbuhu, mučninu, povraćanje i gubitak apetita i čulo mirisa.
Mahbubfar kaže da ovi pacijenti često imaju blagu temperaturu ili uopšte nemaju groznicu.
Kaže da to može uticati na službenu statistiku COVID-19 koju je objavilo iransko ministarstvo zdravlja jer ne uključuje neprovjerene pacijente koji nemaju respiratorne simptome.
Grad Babol na sjeveru Irana je mjesto koje je u martu zabilježilo jednu od prvih velikih epidemija COVID-19 u zemlji.
Sejed Hasan Abedi, gastroenterolog s Univerziteta za medicinske nauke u Babolu, potvrđuje da je tamo manji broj pacijenata s respiratornim simptomima.
Abedi kaže da oko četvrtine svih bolesnika s COVID-19 u Babolu sada imaju samo gastrointestinalne simptome.
Kaže da je dijareja kod ovih pacijenata "akutna", koja se javlja najmanje pet puta dnevno i traje do dvije nedjelje.
Abedi kaže da je situacija alarmantna jer oni koji imaju gastrointestinalne simptome obično traže medicinsku njegu i bivaju testirani kasnije od onih s izraženijim respiratornim simptomima.
Plaši se da bi odgođena dijagnoza korona virusa kod bolesnika s blažim gastrointestinalnim simptomima pogoršala njihovo zdravlje i mogla izazvati brže širenje virusa.
Na Univerzitetu Šahid Behešti u Teheranu, gastroenterolog Sejed Reza Fatemi kaže da polovica pacijenata s COVID-19 pokazuje gastrointestinalne simptome.
Fatemi kaže da jedna trećina oboljelih od gastrointestinalnih simptoma pati od oštećenja jetre i upale gušterače.
A postoje i druge manifestacije izvan pluća, poput dokaza poremećaja cirkulacije i komplikacija s bubrezima.
Slučajevi moždanog udara u Iranu, uključujući djecu, također se pripisuju korona virusu.
"Nedostatak kisika i upala koja je posljedica COVID-19 mogu rezultirati trombozom u arterijama i moždanim udarom", kaže dr. Mahmud-Reza Ašrafi, profesor medicine na teheranskom Univerzitetu medicinskih nauka.
Globalni dokazi
Medicinski stručnjaci su svjesni gastrointestinalnih simptoma COVID-19 od prvog izbijanja u Vuhanu u Kini u decembru prošle godine.
U Sjedinjenim Američkim Državama prva potvrđena infekcija korona virusom bila je kod pacijenta koji je uz respiratorne simptome dva dana imao mučninu, povraćanje i dijareju.
Virus je otkriven u uzorcima stolice tog bolesnika, kao i u brisu nosa i grla.
Ono što postaje očito jest da su gastrointestinalni simptomi češći nego što se prethodno mislilo - najvjerovatnije zato što pacijenti bez respiratornih simptoma nisu u početku bili testirani na virus.
Rane studije sugerisale su da je manje od četiri odsto bolesnika s COVID-19 imalo gastrointestinalne simptome.
Posljednja istraživanja, međutim, pokazaju da je ta stopa iznad 10 odsto, pa čak i do 60 odsto svih zaraza korona virusom.
Doktor Martin Vejsej (Veysey), programski direktor britanskog Medicinskog fakulteta Hul Jork na Univerzitetu Jork, kaže da nema sumnje da korona virus može napasti vaša crijeva i pluća.
"Molekula koju virus napada u našim tijelima - Angiotenzin pretvarajući Enzim 2 ili ACE2 - prisutna je ne samo u našim plućima, već i u našem gastrointestinalnom traktu", objasnio je Vejsej putem Platforme za COVID akciju Svjetskog ekonomskog foruma.
"Mogao bi biti značajan broj slučajeva u kojima pacijenti pokazuju gastrointestinalne simptome kao što su dijareja, mučnina i povraćanje", rekao je Vejsej.
U stvari, nedavna zapažanja iranskih stručnjaka o gastrointestinalnim slučajevima poklapala su se s dokazima iz Kine koje su objavili ugledni britanski medicinski časopisi poput Lanseta (The Lancet) i Gata (Gut).
Jedno istraživanje objavljeno u časopisu Gat zaključilo je kako se virus pojavio u oko polovici uzoraka stolice prikupljenih od bolesnika inficiranih korona virusom.
Zaključak medicinskih stručnjaka je da je gastrointestinalni trag još jedan mogući način da se ljudi zaraze i prenose bolest.
To je otkriće koje izaziva veliku zabrinutost za javno zdravstvo na područjima koja nemaju odgovarajuću kanalizacionu i sanitarnu infrastrukturu.
U časopisu Lanset, istraživači zaključuju kako je moguće da se COVID-19 mogao širiti kontaminiranim izmetom na isti način kako se prenose dizenterija i dječija paraliza.
Ono što se, međutim, ne zna je koliko dugo korona virus preživljava u izmetu.
To je pitanje koje medicinski istraživači tek sada počinju proučavati.