Međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RSF) osudila je cenzuru koju je uvela Kina na određene naučne publikacije o korona virusu zbog čega bi svet mogao da bude uskraćen za neophodne informacije u borbi protiv pandemije.
Kako podseća RSF u saopštenju, kinesko Ministarstvo za nauku i tehnologiju je početkom aprila obavestilo najmanje dva kineska univerziteta da bi njihova istraživanja o korona virusu trebalo da dobiju njegovo odobrenje pre objavljivanja, što je "neobična praksa čak i u svetlu uobičajene prakse kineskog režima da cenzuriše".
"Peking se mora odreći ovog novog oblika cenzure kojim može da se smanji protok naučnih informacija iz Kine i tako oslabe globalni napori u borbi protiv pandemije", istakao je direktor azijske kancelarije RSF, Sedrik Alviani.
"U nastojanju da iz međunarodne zajednice ukloni rezultate naučnih istraživanja o korona virusu, režim pokazuje monstruoznu sebičnost i pokazuje lažan aspekt diskursa o odgovornosti i solidarnosti koju projektuje od početka krize", dodaje Alviani.
- Kineski uticaj u EU: Strateški 'šum u komunikaciji'
- Da li je Evropska unija popustila kineskom pritisku?
- EU eksperti: Ruski izvori šire lažne vesti o zdravlju, kineski pokušavaju da poprave imidž
Kineske vlasti "čine sve kako bi nametnule svoj narativ o korona virusu cenzurisanjem medija i društvenih mreža, blaćenjem stranih novinara koji dovode u pitanje njihovo upravljanje krizom i širenjem lažnih vesti", navode Reporteri bez granica.
Kina se nalazi na 177. mestu od 180 zemalja sveta na listi RSF o slobodi štampe za 2020.