U zajedničkoj izjavi Ministarstva vanjskih poslova Francuske i Njemačke objavljenoj na Facebooku ističe se zabrinutost o političkoj situaciji na Kosovu "u vrijeme kada je političko jedinstvo potrebno za suočavanje s krizom Covida-19".
"Kosovu je potrebna stabilna i u potpunosti funkcionalna vlada kako bi se nosila s ovom krizom. Zato pozivamo da se glasanje o nepovjerenju Vladi preispita ili odgodi", naveli su šefovi diplomacija Francuske i Njemačke. Sednica Skupštine zakazana je za sredu u 11 časova.
Podsjetili su na njihovu potporu prioritetima Vlade Kosova u borbi protiv korupcije i na poticanje društveno-gospodarskog razvoja. Izrazili su spremnost da povećaju konkretnu potporu Kosovu u ovim područjima.
"Što se tiče odnosa Kosova i Srbije, očekujemo da obje strane poduzmu potrebne korake kako bi se uklonile prepreke za nastavak dijaloga. Pozdravljamo namjeru premijera Kurtija (Albin) da ponovo pokrene dijalog sa Srbijom i uključi sve zainteresirane strane kako bi Kosovo razgovaralo jednim glasom. Odluka kosovske Vlade 20. ožujka da ukine stopostotnu carinu na sirovinske proizvode važan je prvi korak u pravom smjeru. Očekujemo da će carine biti potpuno obustavljene od 1. travnja, a očekujemo da će Srbija uložiti svoj dio napora", navodi se u izjavi.
"Kad se steknu uvjeti za nastavak dijaloga i prevlada kriza Covida-19", dodaje se u izjavi, "predsjednik Macron (Emmanuel, francuski predsjednik) i kancelarka Merkel (Angela, njemačka kancelarka) planiraju održati samit u Parizu, uz sudjelovanje čelnika dviju stranaka i visokog predstavnika Borrella (Josep, visoki europski predstavnik za vanjsku politiku i sigurnost)".
- Francuska i Nemačka pozivaju DSK da odustane od glasanja o nepoverenju Kurtiju
- Ambasador SAD podržava sednicu Skupštine Kosova za glasanje o nepoverenju Vladi
- EU poručila Tačiju da specijalni predstavnik još nije imenovan
Spor između Srbije i Kosova pitanje je europske sigurnosti, ocijenili su ministri vanjskih poslova Francuske i Njemačke.
"Stoga će Europska unija nastaviti voditi napore u pružanju pomoći čim obje strane pristanu na ponovno započinjanje dijaloga. Nastavit će se koordinacija s našim partnerima, posebno Sjedinjenim Državama", navodi se.
"Cilj dijaloga", zaključuje se, "mora ostati potpuna normalizacija odnosa između Kosova i Srbije sveobuhvatnim, konačnim i pravno-obvezujućim sporazumom".
"Postizanje ovog cilja je uvjet obje strane za pristupanje Europskoj uniji", dodaje se.
Predsjednik Kosova Hašim Tači (Hashim Thaci) ranije je naglasio da vodeću ulogu u dijalogu između Kosova i Srbije sada imaju Sjedinjene Države.