Evropska komisija (EK) je ponudila finansijsku pomoć od 80 miliona eura njemačkoj biofarmaceutskoj kompaniji CureVac za ubrzanje razvoja i proizvodnje vakcine protiv koronavirusa.
Na službenoj stranici Evropske unije (EU) je objavljena ova informacija gdje je, između ostalog, navedeno da su predsjednica EK Ursula von der Layen i komesarka za inovacije i istraživanje Mariya Gabriel održale videokonferenciju s upravom CureVac, a u razgovoru je učestvovao i potpredsjednik Evropske investicione banke (EIB) Ambroise Fayolle.
Podrška njemačkoj kompaniji bila bi u obliku garancija EU za zajam EIB-a, koji se trenutno razmatra u istom iznosu.
"U ovoj javnoj zdravstvevnoj krizi od najveće je važnosti da podržimo naše vodeće istraživače i tehnološke kompanije. Odlučni smo osigurati CureVacu finansiranje koje mu je potrebno kako bi ubrzao razvoj i proizvodnju vakcine. Ponosna sam da imamo vodeće kompanije poput CureVaca u EU", rekla je predsjednica EK Ursula Von der Layen.
Njeno mišljenje su podijelili i Mariya Gabriel i Ambroise Fayolle rekavši kako su istraživanja i inovacije u EU značajan odgovor u borbi protiv širanja koronavirusa.
"CureVac je 2014. godine osvojio prvu nagradu za poticanje inovacija u EU. Zalažemo se za daljnje podržavanje ovakvih istraživanja i inovacija sa sjedištem u EU u ovim kritičnim vremenima. Nauka i inovacije u Evropi su u centru naših politika za zaštitu zdravlja ljudi", rekla je komesarka za inovacije i istraživanje Mariya Gabriel.
Potpredsjednik EIB -a Ambroise Fayolle naglasio je kako će ova institucija uvijek biti za inovacije pogotovo kada je riječ o trenutnoj zdravstvenoj krizi.
"Zahvaljujući snažnom dugogodišnjem partnerstvu s EK u području finansijskih instrumenata za istraživanje i inovacije (InnovFin), odlučni smo dati sve od sebe kako bismo podržali CureVac koji nastoje sve učiniti za dobrobit građana u EU i šire", dodao je Fayolle.
CureVac je osnovan 2000. godine i razvio je novu tehnologiju kojom je prevaziđena jedna od najvećih prepreka za korištenje vakcine, a riječ je o potrebi da se održi stabilnom bez hlađenja.
Preliminarna istraživanja pokazuju da ta tehnologija obećava brz odgovor na COVID-19.
Svoj program razvoja vakcine za COVID-19 njemačka kompanija je već počela i procjenjuje se da će kliničko testiranje početi do juna 2020. godine.
U svijetu je više od 174.100 osoba zaraženo koronavirusom, a blizu 6.700 je umrlo.
Najviše je zaraženih u Kini, više od 80.000 osoba, ali sada je najgora situacija u Evropi, posebno u Italiji i Španiji.