Na sjednici Organizacionog odbora za obilježavanje 25. godišnjice genocida u Srebrenici razmatran je prijedlog Instituta za traženje nestalih osoba BiH da se na komemoraciji 11. jula, osim identifikovanih osoba, ukopaju i 82 neidentifikovane žrtve genocida koje nemaju srodnika za identifikaciju.
“ Organizacioni odbor je odlučio da se o ovom prijedlogu još razmatra i razgovara s nadležnim institucijama za identifikaciju. Hoće li 82 NN žrtve biti ukopane na komemoraciji 11. jula, odluku ćemo donijeti do kraja maja i o njihovom ukopu treba dobro razmisliti”, izjavio je Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 25. godišnjice genocida u Srebrenici.
U Memorijalnom centru Potočari, kraj Srebrenice, 11. jula 2019. ukopane su 33 žrtve genocida, čija su tijela pronađena u više masovnih grobnica.
Nijedno tijelo koje je ukopano nije bilo kompletno.
Srebrenica: Svaka fotografija je neispričana priča
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6.610 žrtava genocida. Još uvijek se traga za više od 1.000 nestalih Srebreničana.
Za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine, Haški tribunal, Sud Bosne i Hercegovine, te sudovi u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 47 osoba na više od 700 godina zatvora, te izrekli četiri doživotne kazne (od čega jedna nepravomoćna).
Radovan Karadžić, prvi predsjednik RS i vrhovni komandant Vojske RS, je u martu 2019. godine u Hagu osuđen pravomoćno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.
Bivši komandant VRS-a Ratko Mladić je u prvostepenom postupku takođe osuđen na doživotni zatvor za genocid, zločine protiv čovječnosti, kršenje zakona i običaja ratovanja, odnosno, udružene zločinačke poduhvate, ubistva, progone, terorisanje civila i uzimanje talaca.