Dostupni linkovi

Protest Višegrađana protiv izgradnje MHE na rijeci Rzav


Protestna šetnja 18. januara
Protestna šetnja 18. januara

Nekoliko stotina Višegrađana u subotu je protestnom šetnjom od gradskog trga do Andrićgrada pokazalo neslaganje sa odlukom Vlade Republike Srpske (RS), da na rijeci Rzav gradi mini hidroelektranu (MHE).

Protesni skup pod sloganom „Odbranimo rijeke Višegrada“, organizovala je neformalna grupa građana, sa ciljem zaštite Crnog i Bijelog Rzava od gradnje malih hidroelektrana, koje prijete da unište prirodni tok ove planinske rijeke, biljni i životinjski svijet u njoj, te, kako su naveli organizatori protesta, trajno promijene biodiverzitet cijelog područja.

Vlada RS nedavno je donijela odluku o pokretanju postupka za dodjelu koncesije za izgradnju malih hidroelektrana Crni i Bijeli Rzav u Mjesnoj zajednici (MZ) Vardište. Procijenjena vrijednost investicije je 3,12 miliona KM, a njihova instalisana snaga bila bi po 0,3 megavata.

Predstavnik grupe građana „Odbranimo rijeke Višegrada“ Dejan Furtula, na protestu u subotu je rekao da nije riječ o politici, te da su svi složni u odbrani rijeke Rzav, koji je prirodno stanište potočne pastrmke i prirodna oaza mira i spokoja, naročito u ljetnjim mjesecima.

„Ovo je borba za sve nas, za životnu sredinu, za zdravlje i za našu budućnost. Imamo veliku podršku svih ekoloških udruženja iz ove regije, a za samo tri dana podršku smo dobili od preko tri hiljade građana. Danas su sa nama i oprobani borci u suzbijanju ovakvih nauma iz ekoloških Udruženja iz cijele Bosne i Hercegovine“, kazao je Furtula.

Ovo je borba za sve nas, za životnu sredinu, za zdravlje i za našu budućnost: Dejan Furtula
Ovo je borba za sve nas, za životnu sredinu, za zdravlje i za našu budućnost: Dejan Furtula

On navodi da imaju saznanja da bi 25. januara Višegrad trebalo da posjete investitori, te ovom akcijom žele poslati jasnu poruku svima koji imaju namjeru „da na takav način urušavaju životnu sredinu, da im to neće proći“.

Mještatin MZ Vardište Marko Rakić je došao na proteste i kaže da je ogorčen najavom gradnje male hidroelektrane u njegovom rodnom mjestu.

„Rzav jeprirodno kupalište svih Višegrađana i nedopustivo je da se takav biser prirode urušava zarad investicije koja je totalno neisplativa a javnost se obmanjuje da je to projekat vrijedan miliona. Borićemo se do kraja!“ kategoričan je Rakić.

Predsjednik ribarskog Udurženja Drinska jezera Aleksandar Kojić sa svojim članovima je podržao građane koji protestuju protiv gradnje male hidroelektrane na Rzavu.

„Rijeka Rzav je vjekovno mrijestilište mladice i naša borba je prvenstveno zaštita ribljeg fonda. Vidjeli smo šta se dešava na rijeci Prači, gdje korito ostaje gotovo isušeno i to je prava ekološka katastrofa. Nama je cilj da se to ne dogodi sa našim Rzavom koji je prirodna veza sa Višegradom“, kaže je Kojić.

Protestna šetnja 18. januara
Protestna šetnja 18. januara

Podršku Višegrađanima pružili su Anes Podić iz Eko akcije iz Sarajeva, koji je okupljenima govorio o ekonomskoj „isplativosti“ od malih hidroelektrana.

„BiH treba da čuva budućnost ovoga naroda. Male hidroelektrane uništavaju rijeke i to više nikakvih dilema nema, jer od njih lokalne zajednice nemaju nikakvu korist, već samo privatni investitori. Na osnovu koncesionih naknada lokalna zajednica dobija tek par desetina hiljada maraka od čega opština može sebi platiti račune za kafu i ništa više“, pojasnio je Podić.

Protestni skup završen je mirnom šetnjom građana višegradskim ulicama, a organizatori kažu da će nastaviti borbu nakon potpisivanja peticije, koju će uputiti Ministarstvu zazaštitu životne sredine Republike Srpske (RS) i organizovanjem okruglih stolova, gdje će, kako su najavili, stručnjaci govoriti o uticaju i štetnosti izgradnje malih hidroelektrana na rijekama.

Višegrađani su prije nekoliko godina protestima spriječili otvaranje rudnika nikla u Vardištu, koji je takođe bio dio eksperimenta ekonomskog oporavka ove lokalne zajednice, koji ni tada nije dobio podršku stanovništva, upravo zbog uništavanja prirode.

XS
SM
MD
LG