Dostupni linkovi

Advokati turskih državljana u BiH: Nema elementa za njihovo izručenje Turskoj


Lawyers Senka Nozica and Nedim Ademovic
Lawyers Senka Nozica and Nedim Ademovic

Pravni zastupnici turskih državljana koji imaju boravak u BiH, a čije izručenje traži Turska ocijenili su da se na BiH i njene institucije vrši politički pritisak da se postupi po nalogu zemlje u kojoj ti ljudi nisu uradili ništa protuzakonito.

Ocijenivši da nema nikakvih dokaza koji su predočeni BiH, izuzev papira u kome se tvrdi da su određenim ljudima poništeni pasoši, advokati Senka Nožica i Nedim Ademović upozorili su da je BiH dužna poštovati pravne procedure, te najavili da će se svim pravnim sredstvima boriti protiv izručenja.

Nedim Ademović, jedan od advokata koji zastupa turske državljane koji se nalaze na listi koju su turske vlasti dostavile BiH, kazao je kako nema elemenata za izručenje.

„Nijedan turski državljanin ne može biti izručen Turskoj bez dokaza da je počinio krivično djelo. Naši klijenti ne raspolažu niti jednim dokumentom, niti njime raspolaže Služba za poslove sa strancima na osnovi kojih bi se moglo zaključiti da su bilo šta pogrešno uradili.“

Osim toga, ni Turska nije poslala validne zahtjeve na osnovui kojih bi se moglo zaključiti zašto bi te osobe trebale biti izručene, ni zašto su im poništeni pasoši, navela je advokatica Senka Nožica.

„Trenutno vodimo postupak pred Službom za poslove sa strancima. Naši klijenti se nalaze na nekim listama koje su objavljene u Turskoj i koje su došle Službi, gdje se navodi da je određenom broju turskih građana poništen pasoš. Međutim protiv naših klijenata nikada nije vođen nijedan postupak ni u BiH ni u Turskoj.“

Postupci koji slijede, kako je objasnila Nožica vode ka tome da postoji mogućnost da njihovi klijenti zatraže politički azil.

"Sada se uvodi postupak za ukidanje boravišnih dozvola. Mi smo samo dobili papir na kojem piše da je njihov pasoš proglašen nevažećim. Oni sad traže da se donesu novi pasoš, odnosno da sa svojim postojećim pasošem odu u Tursku ambasadu da se izda novi pasoš. To bi bio jedan začarani krug jer bi im oduzeli važeće pasoše, i ako se već nalaze na nekim listama, ne bi im dali nove. Onemogućava im se kretanje i bili bi primorani da budu izručeni.“

Podsjetili su na dvije presude Suda BiH po kojima je izručenje Turskoj odbijeno, te zaključeno kako FETO nije nije teroristička organizacija, jer kao takva nije proglašena od strane UN. Nedim Ademović upozorava da bi se BiH mogla u konačnici suočiti sa istim problemima kao i zemlje koje su upravo zbog ovih izručenja izgubile spor pred sudom za ljudska prava u Strazburu.

Državljani Turske čije se izručenje traži mahom u BiH žive i rade, a neki su tu i dvije decenije. Uglavnom su to nastavnici, učitelji, profesori, svi su oženjeni, a većina od njih ima i djecu. Advokati su najavili da će u slučaju da BiH ipak nakon svih procedura odbije i politički azil tim ljudima uložiti žalbu i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

XS
SM
MD
LG