Dostupni linkovi

U Vladi Federacije BiH traže rješenje za Aluminij


Protest radnika Aluminija pred Valdom Federacije BiH
Protest radnika Aluminija pred Valdom Federacije BiH

Oko 150 radnika mostarskog Aluminija, koji je pred gašenjem, danas je na protestu pred Vladom Federacije BiH tražilo odluke koje bi produžile poslovanje ove fabrike, a koja električnu energiju ima obezbijeđenu do petka u ponoć.

Emirates Global Aluminium mogao bi biti kupac mostarskog Aluminija, kompanije koja je dva dana pred najavljenim gašenjem, dok se za sutra očekuje šta će o tome reći i ponuditi drugi potencijalni investitor, švajcarski Glencore, rečeno je nakon sastanka predstavnika Vlade sa predstavnicima Emirates Global Aluminium.a

Radnici, koji su danas protestovali pred zgradom Vlade Federacije, dok je trajala sjednica Vlade i sastanak sa arapskim privrednicima, nadaju se da kompanija neće biti zatvorena.

Predstavnici sindikata i radnici sastali su se danas s premijerom FBiH Fadilom Novalićem i resornim ministrom Nerminom Džindićem, a nakon sastanka su okončali proteste i zaputili se ka Mostaru, rekavši da će više informacija o njihovoj poziciji biti poznato sutra, nakon što se Vlada sastane s potencijalnim strateškim partnerom – švicarskim Glencorom.

Ključni problem Aluminija je, podsjećaju radnici, cijena električne energije koja je toj kompaniji najvažnija sirovina, a koju Aluminij mora nabavljati po tržišnim cijenama, te firma već godinama samo proizvodi gubitke.

Mostarski Aluminij pred gašenjem
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Istovremeno, dok je trajao protest radnika, Vlada Federacije je na današnjoj sjednici usvojila informaciju o aktivnostima oko u Aluminija od 2015. do 2019, a u kojoj se navodi kako je tražen način "za reprogramiranje dugova nastalih usljed rasta cijene električne energije i sirovina na tržištu, te problemima u kašnjenju uplate redovitih poreznih obveza Društva".

"U prethodnom periodu Vlada FBIH je u saradnji sa Upravom Aluminija d.d. Mostar obavila niz razgovora sa zainteresiranim investitorima. Međutim, problem cijene električne energije i dalje ostaje gorući za Aluminij d.d. Mostar a s čim su upoznati i potencijalni investitori. Cijena električne energije se formira na tržištu električne energije i Vlada FBIH nema načina niti mehanizma da na bilo koji način utječe na nju. Ona je strogo dirigirana ponudom i potražnjom kao i utjecajem velikih proizvodača na tržištu", navedeno je u Informaciji Vlade.

Navedeno je takođe kako je u 2018. godini Vlada, uz ostalo, dala 2,1 milion konvertibilnih maraka (KM) za uplatu doprinosa za 884 radnika za posljednji kvartal 2017. godine, te dala saglasnost za reprogram duga Aluminija prema JP Elektroprivreda HZ HB u iznosu od 207 KM.

Vlada je takođe, navodi se, dala 1,1 milion KM za provođenje revizije poslovanja u funkciji restrukturiranja ili privatizacije, Odlukom o finansijskoj konsolidaciji ponovno odobrila reprogram dugovanja evidentiranih do 30.9.2013.godine.

"Bitno je istaći da je na dan 31.12.2014. dug privrednog društva Aluminij d.d. Mostar prema JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar iznosio je 128,2 miliona KM, te da zaključno s 30.6.2019. taj dug iznosi 293 miliona KM. Ovo ukazuje da je dug privrednog društva Aluminij d.d. Mostar prema JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar rastao za oko 30 miliona KM godišnje", konstatovala je Vlada.

Članovi Uprave Aluminija d.d. Mostar juče su na konferenciji za novinare potvrdili da ne vide rješenje koje bi moglo zaustaviti gašenje pogona ove kompanije u subotu.

Na pres konferenciji u Upravi kompanije direktor Aluminija Dražen Pandža je novinarima saopćio da, kako sada stvari stoje, nema nade za kompaniju i da će Aluminij sa prvom minutom ove subote morati ugasiti proizvodnju.

"Izgubili smo kompaniju za našu djecu, od subote će Aluminij najvjerojatnije prestati raditi. Sav uloženi trud nije urodio plodom", rekao je Pandža na pres konferenciji, održanoj usred višesatnog zasjedanja Nadzornog odbora firme.

U proteklim godinama "Aluminij" je poslovao sa milionskim gubitkom, a ukupni dug kompanije iznosi gotovo 400 miliona konvertibilnih maraka (200 miliona eura).

Nekoliko sastanaka sa čelnicima Vlade Federacije BiH, koja je od 2013. godine vlasnik 44 posto udjela u kompaniji, koliko imaju i mali dioničari, dok Republika Hrvatska ima 12 posto, nije dalo rezultata.

XS
SM
MD
LG