Svečanim banketom koji je u njihovu čast priredila britanska kraljica Elisabeth u Bakingemskoj palati, završen je prvi dan trodnevne državničke posjete američkog predsjednika Donalda Trumpa Velikoj Britaniji.
Kraljica Elisabeth izjavila je tokom baketa da je uvjerena da će vrijednosti i interesi koje dijele Britanija i Sjedinjene Države nastaviti da ujedinjuju dvije zemlje.
"Dok gledamo u budućnost, uvjerena sam da će naše zajedničke vrijednosti i zajednički interesi nastaviti da nas ujedinjuju", rekla je Elisabeth. "Večeras slavimo savez koji je decenijama pomogao da se osigura sigurnost i prosperitet naših naroda, a za koje vjerujem da će trajati još mnogo godina", kazala je, a prenosi Reuters.
Trump je tim povodom nazdravio zajedničkim vrijednostima "koje će ujediniti SAD i Veliku Britaniju" i "velikoj" ženi, kraljici Elisabeth.
"Dok poštujemo našu zajedničku pobjedu i naslijeđe, potvrđujemo zajedničke vrijednosti koje će nas ujediniti u budućnost; slobodu, suverenitet, samoopredjeljenje, vladavinu prava", rekao je američki predsjednik.
Predsjednik i prva dama SAD stigli su sa aerodroma oko podneva helikopterom u Bakingemsku palatu, gdje su ih dočekali kraljica Elizabeth, princ Charles i njegova supruga vojvotkinja od Kornvola.
Kraljica i princ od Velsa toplo su dočekali američkog predsjednika, a 41 plotun obilježio je njegov dolazak, uz postrojenu počasnu gardu, opisao je BBC Trumpov dolazak u Bakingemsku palatu, gdje je organizovan privatni ručak. Tamo će večeras kraljica prirediti i državnu večeru, na kojoj bi, prema protokolu, i Trump i ona trebalo da održe govore.
Kraljici će se pridružiti princ William i vojvotkinja Kate, ne i supruga princa Harryja Meghan Markle. Među gostima na večeri trebalo bi da budu i prominetni Amerikanci koji žive u Britaniji.
Tokom obilaska Bakingemske palate Trumpu su pokazani neki predmeti iz kraljevske kolekcije, uključujući fotografije posjete kralja Georga VI i kraljice Elisabeth SAD-u 1959.
Kraljičini zvanični pokloni za Trumpa uključuju prvo izdanje knjige Winstona Churchilla Drugi svjetski rat iz 1959, trodjelni set za pisanje Duofold, načinjen specijalno za kraljicu, dok je Melania Trump dobila srebrnu kutiju sa ručno izrađenim poklopcem.
Takođe, američkog predsjednika i njegovu suprugu ugostili su i princ Charles i vojvotkinja od Kornvola Kamila, na čaju u njihovoj rezidenciji Clarence House.
Trump je tokom popodneva posjetio i Vestminstersku opatiju i položio vijenac na grob neznanog vojnika. U posveti napisanoj u knjizi posjetilaca Trump je Vestminstersku opatiju nazvao "posebnim mjestom", te napisao: "Hvala vam mnogo. Ovo je bila velika čast. Posebno mjesto."
Trump je u Veliku Britaniju stigao u ponedjeljak prije podneva. U momentima kada je Air Force One slijetao na tlo Londona, Trump je u dva tweeta napao gradonačelnika Londona, Sadiqa Khana, sa kojim je i ranije imao verbalnih konfrontacija. Khan je u autorskom tekstu za The Guardian u subotu obrazložio zbog čega je "nebritanski prostrijeti crveni tepih Trumpu" a i ponovo je odobrio demonstrantima koji organizuju proteste protiv američkog predsjednika, da puste u vazduh narandžasti balon sa likom "baby Trumpa".
Predsjednika i prvu damu SAD na aerodromu je dočekao ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt, koji je ujedno i jedan od glavnih pretendenata za mjesto britanske premijerke Therese May.
Nakon što je sletio sa aerodrom Stansted, američki predsjednik Donald Trump je par minuta razgovarao sa britanskim šefom diplomatije Jeremy Huntom, kojeg je, kako su primjetili posmatrači, par puta potapšao po leđima.
Prije dolaska Trump je pohvalio Huntovog glavnog konkurenta za premijersku funkciju, bivšeg ministra vanjskih poslova Borisa Johnsona i lidera Brexit stranke Nigela Faragea.
Takođe je za medije govorio o Brexitu, trgovinskom sporazumu, ukorio gradonačelnika Londona Sadiqa Khana, te negirao da je davao "loše" izjave o vojvotkinji od Saseksa Meghan Markle. Naime, demantovao je da je vojvotkinju Meghan nazvao "gadnom", iako su mediji objavili audio snimak na kojem se čuje kako je tako kvalifikuje. Poručio je i da Nigel Farage treba da bude uključen u pregovore o izlasku Britanije iz EU.
Iako je Trump u intervju za Sun rekao da sljedeći premijer Britanije treba da bude Boris Johnson, Hunt je nakon susreta tweetovao da je "uzbuđen" Trumpovom posjetom.
"Ponosan sam što sam bio na Stanstedu jutros da dočekam Donalda i Melaniu Trump koji si stigli u UK. Veoma sam uzbuđen zbog dana pred nama u kojima ćemo slaviti naše veliko prijateljstvo i odati počast onima koji su se borili jedni pored drugih od tiranije", napisao je.
Lider laburista Jeremy Corbin, konzervativac, predsjedavajući britanskog parlamenta John Bercow i lider Liberal-demokratske partije Vince Cable, bojkotuju državni banket.
Hunt je kritikovao bojkot državne večere, a u izjavi za BBC sa aerodroma je, ne pominjući da neće biti ni torijevskog, dakle njegovog, predsjedavajućeg parlamenta Johna Bercowa, kritikovao je najjaču opozicionu stranku, laburiste.
"Potpuno je neprimjereno za Laburističku stranku da bojkotuju ovu veoma važnu posjetu. Ovo je predsjednik SAD. Obilježavamo Dan D i imamo million američkih vojnika stacioniranih u UK, voljnih da rizikuje svoje živote za našu slobodu, za demokratiju, za naše vrijednosti i mislim da to treba da bude iznad partijske politike. Mislim da je apsolutno sramotno", naveo je.
Ne dijele svi Huntovo mišljenje, a prema napadačkim tweetovima na gradonačelnika Khana vidljivo je da je američki predsjednik svjestan da nije baš dobrodošao u UK.
U prvom tweetu je Khana nazvao "totalnim gubitnikom" i rekao da radi "užasan posao" kao gradonačelnik: "On je bio glupavo odvratan prema posjeti predsjednika SAD, do sada najvažnijeg saveznika UK. On je totalni gubitnik koji treba da se fokusira na London, ne na mene".
U drugom tweetu je napisao: "Khan me veoma podsjeća na našeg veoma glupog i nekompetentnog gradonačelnika New Yorka, (Billa) de Blasia koji je takođe uradio užasan posao, samo je upola njegove visine. U svakom slučaju ja se radujem da budem, veliki prijatelj UK, i veoma se radujem mojoj posjeti. Slijećem sada!"
Portparol gradonačelnika Khana je Trumpove riječi okarakterisao kao "dječije uvrede" na koje se američki predsjednik ne bi smio spuštati dodajući:
"Sadiq predstavlja napredne vrijednosti Londona i naše zemlje, i ovo je upozorenje da je Donald Trump najpoznatiji primjer rasta prijetnje ekstremne desnice širom svijeta".
"Otpor Trumpu"
Protesti protiv Donalda Trumpa najavljeni su tokom njegove posjete u Londonu i još desetak britanskih gradova uključujući Mančester, Belafast, Birmingem. Gradonačelnik Khan je takođe ponovno odobrio da gradom leti džinovski narandžasti balon "baby Trump".
Amnesty International je preko puta Ambasade SAD u Londonu razvio 20 metara dug transparent u znak "otpora" zbog toga što američki predsjednik baca u đubre ljudska prava. Na banerima piše "Otpor seksizmu", "Otpor rasizmu", "Otpor mržnji", "Otpor okrutnosti" i "Otpor Trumpu".
Šef britanskog odjela Amnesty Internationala Kate Alen izjavila je, kako prenosi BBC, da su više od dvije i po godine Trumpovog mandata bile godine sramnih politika.
"Zaključavanje djece migranata, nametanje diskriminatorskih putnih zabrana, desetkovanje globalnog finansiranja u svrhu ženskih prava i povlačenje iz globalnih institucija za ljudska prava...Treba da se odupremo Trumpovom bacanju u đubre ljudskih prava", rekla je Alen.
Visoki velikodostojnik Engleske crkve, biskup Liverpula, Paul Bayes zapitao je se juče da li je Trump uopšte hrišćanin i podržao demonstracije građana protiv državne posjete predsjednika SAD. On je rekao da je Trump populista, čija je politika "toksična i opasna." Upitan jutros na BBC Radio 4 oko stava visokog crkvenog zvaničnika biskupa Bayesa, britanski ministar vanjskih poslova i pretendent za premjera Jeremy Hunt je rekao: "Ljudi će imati svoje gledište o politici predsjednika Trumpa. On je veoma kontroverzan".
Trump će tokom posjete Britaniji sa odlazećom premijerkom Theresom May razmatrati pitanja klimatskih promjena i kineskog tehnološkog giganta Huawei. Iako je Trump ranije sa izvjesnim divljenjem govorio o britanskoj premijerki na odlasku, očekuje se da će u razgovorima dvoje lidera imati različita gledišta o pojedinim pitanjima.
SAD su stavile na crnu listu Huawei iz bezbjednosnih razloga, dok je Britanija bliža odluci da će nastaviti saradnju, da bi od njih dobijali komponente koje nijesu esencijalne za njihovu 5G mrežu. Očekuje se da će sa premijerkom May, na sastanku sa Trumpom biti i predstavnici velikih poslovnih kompanija, a po završetku tog susreta Trump i May će održati press konferenciju.
Svjetski mediji su ocijenili da bi posjeta američkog predsjednika mogla dalje zakomplikovati ionako nestabilnu političku situaciju u Velikoj Britaniji, u vrijeme dok premijerka Theresa May napušta poziciju za nekoliko dana, a već je počela grčevita borba za njenog konzervativnog nasljednika koji će zemlju izvesti iz Evropske unije.
Prije nego je u ponedjeljak i počela njegova državna posjeta Britaniji, Trump je potkopao diplomatske norme tako što je uzdrmao tamošnju ionako neizvjesnu političku situaciju, ocijenio je New York Times.
Facebook Forum