Dostupni linkovi

Obilježen Dan bijelih traka, za žrtve zločina u Prijedoru


U petak je u Bosni i Hercegovini i brojnim evropskim gradovima obilježen Dan bijelih traka.

Naime, 31. maj simboličan je datum proglašen u znak sjećanja na 3.176 ubijenih stanovnika prijedorskog kraja.

Međunarodni dan bijelih traka već sedmu godinu zaredom obilježava se mirnom šetnjom kroz prijedorske ulice, a prethodno su građani bijele trake sa imenima ubijenih 102 djece okačili na most kako bi vizualizirali ono što se dogodilo.

Porodice ubijenih traže od gradskih vlasti izgradnju spomenika ubijenoj djeci Prijedora.

Na današnji dan su vlasti bosanskih Srba prije 27 godina naredile nesrpskom stanovništvu da nosi bijele trake oko ruku, a na kuće i stanove da okače bijele čaršafe. Ovako je glasio poziv upućen preko Radija Prijedor 31. maja 1992. godine:

"Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ekstremistima. Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake. U protivnom, snosit će teške posljedice".

Ovo je bilo prvi put da su nakon nacističkog proglasa iz 1939. članovi jedne etničke ili religijske skupine na ovaj način bili obilježeni za istrebljenje, što je predstavljalo uvod u etničko čišćenje nesrpskog stanovništva i genocid nad Bošnjacima na području Prijedora.

Prema dostupnim podacima, među žrtvama rata u Prijedoru bilo je 258 žena, te 102 djece. Najviše je bilo Bošnjaka, a potom Hrvata, Roma, Albanaca i Srba.

Ukupno 56 pravosnažnih presuda za ratne zločine se odnosi na Prijedor, od čega 12 presuda Haškog tribunala.

XS
SM
MD
LG