Vlada Kosova proglasila je radnika Ujedinjenih nacija (UN) Mihaila Krasnosčenka, inače ruskog državljanina koji je uhapšen na barikadama tokom policijske akcije u utorak, personom non-grata.
To je saopštio premijer Kosova Ramuš Haradinaj na Fejsbuku, a odluka je doneta zbog Krasnosčenkovog delovanja protiv "ustavnog poretka Kosova, univerzalnih vrednosti, mira i stabilnosti".
"Zatražio sam od Ministarstva spoljnih poslova da na osnovu ustavnih i zakonskih ovlašćenja proglasimo ruskog državljanina g. Mihaila Krasnosčenka personom non-grata, napisao je Haradinaj, dodajući da je odluka o tome doneta u petak.
"Istom se naređuje da napusti teritoriju Republike Kosova. Ova odluka stupa na snagu od danas, 31. maja 2019.", dodao je Haradinaj.
On je pozvao Specijalnog predstavnika Generalnog sekretara UN-a na Kosovu da poštuje tu odluku.
Kosovska policija privela pa oslobodila Krasnosčenkova u ponedeljak 28. maja tokom akcije hapšenja osumnjičenih za organizovani kriminal. Krasnosčenko je pritvoren pošto je, kako su rekli iz policije, bio na barikadi u blizini Zubinog Potoka koja je onemogućavala prolazak policije. On je potom pušten zbog diplomatskog imuniteta. U međuvremenu bio je na lečenju u Severnoj Mitrovici zbog zadobijenih povreda tokom privođenja, a u četvrtak je prebačen u Beogradu radi daljeg lečenja, saopštio je UNMIK.
U međuvremenu, Osnovno tužilaštvo u Mitrovici je preko Ministarstva spoljnih poslova Kosova u sredu zatražilo ukidanje njegovog imuniteta, kako bi otpočeo postupak u vezi krivičnog dela "ometanje službenog lica u obavljanju službene dužnosti" i "učešće u grupi koja je počinila krivično delo huliganizma".
UNMIK se za sada nije oglasio povodom odluke kosovskih vlasti. Međutim, na osnovu ranije izjave portparola Generalnog sekretara UN-a Antonia Guteresa, iz januara ove godine „doktrina persone non-grata nije primenjiva u pogledu osoblja UN-a“.
To je rečeno kada je Vlada Somalije proglasila Specijalnog predstavnika Generalnog sekretara u Somaliji, Nikolasa Hajsoma, personom non-grata.
„Doktrina persone non grata ne može se odnositi na osoblje UN-a. Kao što se navodi u Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima iz 1961, ta doktrina se primenjuje na diplomatske agende koje su akreditovane iz jedne države u drugu, u smislu bilateralnih odnosa. UN nije država i njeno osoblje nije akreditovano u državama gde su raspoređeni, već rade pod odgovornošću Generalnog sekretara“, stoji u reakciji UN-a na odluku Somalije.