Američki državni sekretar Majk Pompeo (Mike) odlazi u Rusiju na sastanak s predsednikom Vladimirom Putinom s nezahvalnim zadatkom da zauzme čvrst stav prema Moskvi, dok njegov šef, predsednik Donald Tramp (Trump), želi poboljšanje odnosa bivših hladnoratovskih rivala, pišu svetski mediji.
Želja za popravljanjem odnosa
Pompeo dolazi u Rusiju pošto sa završenom istragom specijalnog savetnika Roberta Mulera (Mueller) o ruskom mešanju u američke izbore Tramp opet pokazuje interesovanje za poboljšanje odnosa dve zemlje, ocenjuje agencija Blumberg (Bloomberg).
Tramp je telefonom razgovarao s Putinom više od sat vremena prošle nedelje posle čega je na Tviteru (Twitter) naveo da postoji "ogroman potencijal za dobre/odlične odnose s Rusijom", piše Blumberg i ukazuje da su se dva lidera držala na distanci dok je Muler ispitivao navode o dosluhu Trampovog predizbornog štaba i Rusije.
Sada se Tramp oseća nesputano u onome što je sve vreme želeo – novi odnos s Moskvom gde će sve loše stvari biti sklonjene po strani da bi dva lidera "sela da posluju", ocenio je za Blumberg Endru Vajs (Andrew Weiss), bivši zvaničnik američkog Saveta za nacionalnu bezbednost, a sada potpredsednik Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir. On, međutim, dodaje da je nejasno šta to znači u praksi pošto su na stolu pitanja u kojima su SAD i Rusija u sporu.
Posle julskog samita s Putinom u Helsinkiju, Tramp se prošle godine sastao s Putinom na marginama skupa Grupe 20 u Argentini u decembru i Pompeo bi u Rusiji mogao da položi temelje za novi sastanak dva predsednika, opet na marginama skupa Grupe 20, u Japanu u julu, piše Blumberg.
Iako Tramp želi bolje odnose s Rusijom, oni su retko kad bili na gorem nivou, s lošim izgledima za poboljšanje, ukazuje Blumberg i dodaje da je u Stejt departmentu rečeno da će Pomeo u Rusiji izneti više tema među kojima su bojazni o ruskom mešanju u izbore u SAD, ruska podrška venecuelanskom predsedniku Nikolasu Maduru (Nicolas) i želja Vašingtona da se proširi sporazum o kontroli naoružanja tako da se uključi i Kinu, a ne samo Rusija i SAD.
Nezahvalan zadatak
Američki državni sekretar dolazi u Rusiju s neobičnim i nezahvalnim zadatkom – da zauzme čvrst stav naspram rivalske sile dok njegov šef traži pomirenje, ocenjuje agencija Frans pres (Agence France-Presse)
Sastanak Pompea i Putina, čemu će prisustvovati i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, najviši je nivo sastanka SAD i Rusije od samita dva predsednika u Helsinkiju posle kojeg se Tramp suočio s prezirom kod kuće zato što je verovao ruskom lideru po pitanju ruskog mešanja u američke izbore, ukazuje AFP.
Tramp je prošle nedelje rekao da je imao "veoma pozitivan razgovor" s Putinom i da ga je ruski predsednik uverio da Rusija nije umešana u Venecueli, što, kako ističe AFP, direktno protivreči navodima Pompea i drugih visokih zvaničnika koji nedeljama traže da Moskve prestane da podržava Madura.
Bivši američki zvaničnik koji se bavio centralnom i istočnom Evropom, sada saradnik Nemačkog Maršalovog fonda Džonatan Kac (Jonathan Katz) rekao je za AFP da veruje da Rusija želi da sazna da li će kraj Mulerove istrage omogućiti novi početak s Trampom.
Međutim, kako objašnjava AFP, dok Tramp jeste na čelu američke vlade, on je značajan izuzetak u Vašingtonu, gde praktično svi viši zvaničnici administracije, uključujući Pompea, kao i kongresmeni iz obe stranke zagovaraju tvrđi stav prema Rusiji i sankcije zbog mešanja u izbore i aneksije Krima.
Pored pitanja u kojima se SAD i Rusija ne slažu, dodaje AFP, jedna od tema na sastanku u Sočiju u utorak bi mogao biti Novi START sporazum o ograničenju broja nuklearnih bojevih glava koji ističe 2021. godine, ali za koji Tramp želi da bude proširen tako da uključi Kinu, mada je, kako ukazuje agencija, i sam Pompeo priznao da bi taj cilj mogao biti preoptimističan.
Greška Stejt departmenta
O nezgodnoj diplomatskoj liniji kojom Pomeo mora ići uvid daje i greška Stejt departmenta sa saopštenjem o presudi za državni udar u Crnoj Gori, ocenjuje časopis Forin polisi (The Foreign Policy).
Saopštenje u kojem se presuda naziva "očiglednom pobedom vladavine prava nad ogoljenim ruskim pokušajem da se potkopa suverenitet nezavisne evropske države", prema informacijama Forin polisija, slučajno je objavljeno u četvrtak popodne. Pompeova kancelarije je naložila Stejt departmentu da ga poništi, ali je birokratska mašina već pokrenuta. Ubrzo pošto je saopštenje objavljeno, brzo je povučeno i tiho skinuto sa sajta Stejt departmenta.
Tramp je, kako objašnjava časopis, radio na razvijanju prisnog odnosa s Putinom uprkos skandalima s Rusijom koji se nadvijaju nad njegovom Belom kućom, ali su istovremeno njegova administracija i Kongres zauzeli tvrd stav prema Rusiji, s pooštravanjem sankcija, povećanjem vojne potrošnje u Evropi, isporukama ubojitog oružja Ukrajini i podrškom članstvu Crne Gore u NATO.
Dok je Pompeo odbacio kritike administracije da nije dovoljno čvrsta prema Rusiji i oštro osudio rusku podršku Maduru, njegov šef je izjavom posle razgovora s Putinom da ruski lider ne želi da se meša u Venecuelu zauzeo pomirljiviji ton. Pompeov potez da se ne kritikuje Rusija zbog svoje navodne uloge u crnogoroskom državnom udaru u skladu je s takvim tonom, zaključuje AFP.