Vlasti Novog Zelanda počele su sa saslušanjima u vezi sa dokazima u okviru istrage o napadu na dvije džamije u gradu Krajstčerču, u kojem je poginula 51 osoba.
Istraga je pokrenuta u vrijeme priprema novozelandskog premijera Džasinde Arden za sastanak u Francuskoj, na kojem će tema biti globalna podrška borbi protiv nasilja na internetu.
Državljanin Australije Brenton Tarant osumnjičen je za oružani napad na dvije džamije 15. marta, kao i za emitovanje snimka napada uživo na društvenoj mreži Fejsbuk.
Kraljevska komisija Novog Zelanda provjeriće sumnjive aktivnosti osumnjičenog, upotrebu društvenih mreža i međunarodnih veza, kao i da li je postojalo neprikladno postavljanje prioriteta kada se radi o resursima za borbu protiv terorizma.
Arden je rekla da će ono što otkrije Komisija pomoći da se osigura da se takvi napadi više nikada ne ponove.
- Novi Zeland: U napadu na džamije desetine ubijenih i ranjenih
- Napadi u Šri Lanki osveta za Novi Zeland?
Premijer Novog Zelanda boraviće u Parizu ove sedmice, gdje će, zajedno sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, predsjedavati sastankom čiji je cilj da svjetski lideri i direktori tehnoloških kompanija potpišu dokument pod nazivom Poziv Krajstčerča.
Dokumentom se predviđa uvođenje posebnih mjera sa ciljem sprečavanja objavljivanja terorističkog sadržaja na internetu.
"Ovdje se ne radi o podrivanju ili ograničavanju slobode govora, već o ovim kompanijama i njihovom načinu rada", naglasila je Arden.
Očekuje se da će sastanku prisustvovati predstavnici Fejsbuka, Tvitera i Gugla. Osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg neće doći na sastanak u Parizu.
Zakerberg se prošle sedmice sastao sa Makronom u Jelisejskoj palati.