Beogradski centar za ljudska prava pokrenuo je peticiju protiv uvođenja kazne doživotnog zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta. Takva odredba predviđena je izmenama Krivičnog zakonika koje je Ministarstvo pravde objavilo u ponedeljak. Peticiju je podržao veliki broj organizacija civilnog društva i stručnih udruženja, uključujući i Društvo sudija Srbije.
“Ne ulazeći u pitanje opravdanosti uvođenja kazne doživotnog zatvora umesto kazne zatvora od 40 godina, autor ove peticije smatra da isključivanje mogućnosti uslovnog otpusta za osuđene koji izdržavaju ovu kaznu predstavlja, najblaže rečeno, premašivanje svrhe kažnjavanja. Ostavljanje bilo kog osuđenog bez nade da će jednog dana svojim ponašanjem zaslužiti (uslovnu) slobodu je nepotrebno nehumano”, navodi Beogradski centar za ljudska prava.
Iz ove nevladine organizacije ukazuju da su države potpisnice Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava obavezne da nacionalnim zakonodavstvom predvide postupak, koji zadovoljava zahteve pravičnog postupka, u kojem će se ta kazna nakon određenog broja godina njenog izdržavanja biti preispitana.
“U odsustvu takvih mehanizama, kao i u odsustvu zadovoljavajuće prakse u njihovoj primeni, kažnjavanje nekog lica kaznom doživotnog zatvora predstavlja nečovečno i ponižavajuće kažnjavanje zabranjeno Ustavom Srbije, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima”, ocenili su u Beogradskom centru za ljudska prava.
Ministarstvo pravde objavilo je u ponedeljak Nacrt izmena Krivičnog zakonika koji, između ostalog, predviđa uvođenje doživotne kazne zatvora, bez mogućnosti uslovnog otpusta za određena krivična dela kao što su teško ubistvo, silovanje sa smrtnim ishodom, obljuba nad nemoćnim licem, obljuba sa detetom i obljuba zloupotrebom položaja.
Komitet pravnika za ljudska prava u otvorenom pismu Ministarstvu pravde izrazio je zabrinutost zbog Nacrta zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srbije i zatražio njegovo povlačenje.