Dostupni linkovi

Tači nije svedočio o deportaciji turskih državljana


Protest zbog hapšenja i deportacije turskih državljana na Kosovu
Protest zbog hapšenja i deportacije turskih državljana na Kosovu

Predsednik Kosova Hašim Tači nije svedočio u petak pred Parlamentarnom istražnom komisijom o deportaciji šestoro turskih državljana sa Kosova, pošto je, kako je Tači rekao, komisija počinila velika zakonska kršenja tokom rada.

On se, nakon nekoliko neuspelih pokušaja, u petak odazvao pozivu komisije, ali nije počeo svedočenje jer je na samom početku doveo u pitanje angažman stranog stručnjaka koji je radio na izradi konačnog izveštaja ove komisije. Kako je Tači kazao, počinjeni su zakonski prekršaji u tom slučaju i sama komisija treba da se istraži zbog kršenja zakona. On je takođe doveo u pitanje i njegovu stručnost, ali i bliskog stručnjaka sa jednim članom komisije iz opozicionog pokreta Samoopredeljenje, Samijom Kurtesijem.

Predsednik komisije Đeljalj Svećlja kazao je da su članovi komisije izglasali stručnjaka koji je radio na konačnom izveštaju, dodao da je ugovor sa njim prošao kroz sve organe Skupštine i da ima potrebnu stručnu spremu.

Oko toga se potom odvijala cela diskusija, ali je često i skrenula s teme, te na kraju, Tači nije svedočio o slučaju deportacije turskih državljana. Opozicija ga je optužila da nije spreman da tako nešto uradi.

Parlamentarna istražna komisija Skupštine Kosova, koja se bavila deportacijom šetoro truskih državljana u martu 2018. godine, ustanovila je 31 zakonski prekršaj tokom procesa hapšenja i njihove deportacije.

Kosovska obaveštajna služba i policija su, u saradnji sa turskim, krajem marta 2018. uhapsile i u istom danu deportovale šestoro turskih državljana na Kosovu, od kojih su petoro bili radnici "Mehmet Akif" škola na Kosovu, nakon što im je Ministarstvo unutrašnjih poslova prethodno ukinulo boravišnu dozvolu. Te škole su bliske pokretu "Hizmet" bivšeg turskog imama Fetulaha Gulena koga turska optužuje za neuspeli puč 2016. Premijer Kosova Ramuš Haradinaj, koji je zbog te akcije razrešio dužnosti ministra unutrašnjih poslova i šefa obaveštajaca.

Đeljalj Svećlja, predsednik ove komisije, saopštio je ranije da su dve glavne kosovske bezbednosne institucije počinile najveći prekršaj, Kosovska obaveštajna agencija i Policija Kosova. On je dodao da su ove dve institucije uhapsile turske državljane koji su legalno boravili na Kosovu i potom ih predale jednoj stranoj službi koja je izvršila nezakonsku ekstradiciju.

Pozivajući se na taj izveštaj, Ambasada SAD-a na Kosovu izrazila je zabrinutost za to što je "sektor bezbednosti podložan političkoj manipulaciji". Stav ambasade SAD su podržale su ambasade Velike Britanije i Nemačke.

XS
SM
MD
LG