Prvih pet predsjednika Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda zatražili su reviziju funkcionisanja ove institucije nakon odluke donijete 12. aprila da ne budu istraživani zločini počinjeni u Avganistanu, prenosi Rojters.
"Razočarani smo kvalitetom nekih od pravosudnih procedura i određenim rezultatima, te ogorčeni propustima koji sprečavaju da sud ostvari pun potencijal", navode ove sudije u tekstu objavljenom na portalu "Atlantski savjet" pod naslovom "Međunarodnom krivičnom sudu neophodne su reforme".
Grupa sudija, među kojima je bivši visoki komesar UN za ljudska prava Zeid Rad al Husein, zatražila je da manja grupa stručnjaka izvrši nezavisnu procjenu rada suda.
Potpisnici teksta objavljenog na portalu su bivši predsjednici Skupštine, koja je nadzorno tijelo Međunarodnog krivičnog suda, Zeid Rad al Husein, Bruno Stagno Ugarte iz Kostarike, Kristijan Venaveser iz Lihtenštajna i Tina Intelman iz Estonije koja je prva žena na čelu te skupštine.
Sudsko vijeće Međunarodnog krivičnog suda odbacilo je 12. aprila zahtjev tužilaštva za otvaranje istrage o mogućim ratnim zločinima počinjenim tokom sukoba u Avganistanu zbog, kako se navodi, nedostatka dokaza i slabog izgleda za saradnju te države.
Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda je proteklu deceniju pregledalo izvještaje o navodnim ratnim zločinima koje su počinile sve strane u sukobu u Avganistanu, uključujući moguću ulogu američke vojske.
Prema ocjeni profesora međunarodnog krivičnog prava sa Univerziteta u Amsterdamu Kevina Džon Helera, sve ukazuje na to da će odluka sudskog vijeća dovesti do značajnih prepreka za svaki slučaj pred sudom po pitanju šansi za uspješnu tužbu.
"Ukoliko kriterijumi budu ovakvi, istraga nikad neće ni biti otvorena", smatra profesor Heler.
Amerika je početkom mjeseca poništila vizu tužiocu Međunarodnog krivičnog suda Fatu Bensudi nakon što je državni sekretar Majk Pompeo izjavio da će Vašington to učiniti svakom članu osoblja suda koji bude istraživao ovakve optužbe protiv pripadnika oružanih snaga SAD i njihovih saveznika.
Pročitajte i ovo: