U nedavnom pregledu utvrđeno je kako vlada Srbije ne štiti žene s invaliditetom u ustanovama od nasilja. U svom izvješću, UN-ov Odbor za ukidanje diskriminacije žena (Odbor CEDAW) također je kritizirao zakone te zemlje koji ženama s invaliditetom oduzimaju poslovnu sposobnost, pravo na donošenje odluka za sebe i sprječavaju pristup pravdi.
Human Rights Watch (HRW) je 2015. utvrdio da, kada su žene s invaliditetom lišene poslovne sposobnosti i drže se u zatvorenim institucijama u Srbiji, dešavaju se slučajevi - da kršenjem njihovog prava - ne dobiju tretman bez pristanka i ne budu oslobođene od nasilja. Osoblje ovakvih ustanova i liječnici opisali su invazivne intervencije reproduktivnog zdravlja na ženama bez njihovog pristanka, a često i bez njihovog znanja, uključujući umetanje intrauterinih uređaja (za kontrolu rađanja), primjenu testova poput papa testa (postupak skrininga raka vrata maternice) i prestanak trudnoće. Međunarodna organizacija za prava osoba s invaliditetom-Srbija (MDRI) u 2016. godini je pronašla slične slučajeve kršenja prava žena.
Medicinsko osoblje u institucijama reklo je HRW-u da, prema srpskom zakonu, kada je žena stavljena pod skrbništvo, samo je suglasnost skrbnika dovoljna za provedbu tih postupaka. Žene s invaliditetom pod skrbništvom u ustanovama često ne smiju donositi odluke o svom reproduktivnom zdravlju i mogu biti neinformirane o učincima tih postupaka.
Razgovori HRW-a s tri lokalne nevladine organizacije tijekom 2018. i 2019. godine pokazali su da takve prakse i dalje postoje u institucijama širom Srbije. HRW je u veljači 2019. u zajedničkom podnesku s Women Enabled International (WEI) i drugim međunarodnim organizacijama za prava osoba s invaliditetom, podijelio te zabrinutosti s Odborom CEDAW-a.
U svom zaključku, Odbor CEDAW-a preporučio je da Srbija ukine zakone "koji ograničavaju poslovnu sposobnost žena na temelju invaliditeta ili bilo kojeg drugog oblika diskriminacije" i da osigura nesmetan pristup seksualnoj i reproduktivnoj zdravstvenoj zaštiti svim ženama, uključujući i onima u ustanovama, jamčeći njihov slobodan i informirani pristanak na tretman.
"Sve dok ne postoji odgovornost za prisilne intervencije vezane za reproduktivno zdravlje, te će se zlouporabe nastaviti. Vlada Srbije trebala bi provesti preporuke Odbora i podržati pravo svih osoba s invaliditetom da same donose odluke", zaključuje HRW.