Tužitelji u Bosni i Hercegovini nisu bili uspješni u rješavanju najozbiljnijih slučajeva korupcije u koje su upleteni političari, za koje se čini da im je dodijeljena nekažnjivost, saopćeno je iz Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE).
Rezultati OSCE-ovog izvještaja o slučajevima korupcije u 2017. i 2018. godini otkrivaju da dva glavna tužiteljska odjela, specijalizirana za najozbiljnije slučajeve korupcije, nisu pokrenuli istragu ovih slučajeva. Optužbe su, umjesto toga, bile podizane kroz niže tužiteljske odjele.
Samo jedan od tri slučaja korupcije visokog profila je rezultirao presudom, dok je stopa osuda u slučajevima korupcije srednjeg profila i dalje niska i iznosi 74 posto.
"Odgovor sudstva na korupciju u BiH je nedostatan, što sugerira da postoji nekažnjivost onih koji čine ove ozbiljne zločine", rekao je Bruce Berton, šef misije OSCE-a u BiH, predstavljajući izvještaj.
- Pročitajte: Uzaludni milioni za borbu protiv korupcije u BiH
Nije bilo napretka ni u usklađivanju zakona širom kompliciranih struktura vlada u BiH, dodaje izvještaj. Tužitelji nisu napredovali ni u nacrtima optužbi i sakupljanju dokaza, dok sudije generalno nisu uspjele obezbijediti čvrste razloge za svoje odluke, kao ni dosljednu primjenu zakona.
K tome, dugi sudski procesi, sa prosječnim trajanjem od 217 dana prije početka procesa i prosječnim trajanjem suđenja od 381 dana, riskiraju kršenje prava na suđenje u razumnom roku.
Berton je izjavio da se nada da će ova loša reakcija sudstva na korupciju biti adresirana u sklopu inicijative Evropske unije za monitoring policijskih agencija i sudova koja je nedavno pokrenuta.
BiH teži ka priključivanju Evropskoj uniji, ali prvo mora poboljšati vladavinu zakona. Kritičari sudstvo u BiH smatraju neučinkovitim i podložnim političkim pritiscima.