Pred izbor za novog predsjednika stranke, koji će biti organizovan 25. maja, Socijaldemokratska partija (SDP) Bosne i Hercegovine svakodnevno se suočava sa problemima u sopstvenim redovima.
Nezadovoljni uposlenici ove stranke poslali su anonimno pismo u kojem navode da platu nisu primili sedam mjeseci. U jednom drugom otvorenom pismu rukovodstvu stranke, funkcioneri koji su se kandidovali za mjesto predsjednika žale se na netransparentnost izbornog procesa.
Kandidati za predsjednika Socijaldemokratske partije BiH Svetozar Pudarić, Edin Delić i Mladen Ćavar uputili su pismo u kojem upozoravaju na nepravilnosti u izbornom procesu u toj stranci. U pismu su između ostalog zatražili i ostavku ili smjenu generalnog sekretara SDP-a BiH Irfana Čengića.
“Najoštrije osuđujemo posljednji javni istup generalnog sekretara SDP-a Irfana Čengića u kome manipulativno saopštava saznanja o broju prikupljenih potpisa, na način da za jednog od kandidata zna da ima više od 7000 potpisa, dok tvrdi da su druga dva prešli prag 'nešto malo iznad 1.000', dok treći navodno nije ni prešao ovaj prag. U istoj informaciji se ističe da se još uvijek prikupljaju podaci s terena. Skandalozno i podlo je neselektivno precjenjivanje jednog i potcjenjivanje dvojice kandidata, a pokušaj izbacivanja jednog kandidata iz utrke dok se još nisu prikupili svi podaci smatramo krajnjom drskošću i razlogom da se Irfan Čengić odmah povuče sa mjesta generalnog sekretara ili da bude smijenjen”, navodi se između ostalog u pismu.
Nekoliko sedmica ranije u anonimnom pismu koje su poslali medijima uposlenici SDP-a napisali su između ostalog da sedam mjeseci nisu primili plate.
“Mi isplaćujemo plate u skladu sa prilivima iz budžeta. Na primjer Federacija BiH u ovoj godini nije isplatila ni fening nijednoj političkoj stranci. I to je jedan od problema zašto mi ne možemo da isplatimo plate. Mnogi kantonalni budžeti nisu počeli da isplaćuju. I ponavljam mi imamo veliki broj radnika, druge stranke imaju pet, šest ili sedam radnika, mi ih imamo 85”, kaže generalni sekretar SDP-a Irfan Čengić na pitanje Radija Slobodna Evropa zbog čega imaju problem sa isplaćivanjem plata.
U rukovodstvu SDP-a tvde da su nakon izbornog debakla 2014. godine prihodi te stranke za mandatni period 2014.-2018. smanjeni za osam miliona KM.
Zbog lošeg zbornog rezultata, kako su naveli u saopštenju, trebali su otpustiti 70 posto uposlenika, no umjesto otpuštanja rukovodstvo i organi SDP-a opredijelili su se da zadrže sve uposlene, a sve ostale troškove svedu na minimum.
“Želimo malo da prenesemo odgovornost i na lokalne organizacije, da i one preuzmu obavezu naplate članarine i obaveza prema svojim uposlenicima. Nije to 'ima neko u Sarajevu pa neka riješi to, a mi ćemo rješavati neke druge stvari'. Želimo da svi jednako podnesemo odgovornost, da pokažemo solidarnost prema tim ljudima. A ako nema toga neko će morati da ostane bez posla, ako mora”, kazao je govoreći o ovom problem na TV N1 predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.
Uposlenici SDP-a u anonimnom pismu također upozoravaju da funkcioneri ove partije koji su zastupnici u nekim od parlamenata imaju dobre plate, a neki čak kako pišu uspijevaju da vode i privatne biznise.
Svetozar Pudarić član SDP-a i jedan od kandidata za mjesto predsjednika stranke kaže za Radio Slobodna Evropa kako je imao određene informacije o tome da finansijsko stanje u SDP-u nije “zdravo”. Čudilo ga je kako kaže jer je prethodna finansijska dubioza koja je iznosila između 300 i 400 hiljada KM, riješena prodajom zgrade kantonalnog odbora te stranke u centru Sarajeva.
Pudarić podsjeća da je nakon prodaje zgrade SDP praktično ostao u finansijskom plusu i krenuo bez ikakvog tereta i dugova od ranije.
“Mene je strahovito iznenadio obim finansijske dubioze odnosno veličina deficita koji SDP iskazuje, samo ako gledate kroz ovih sedam neisplaćenih plata, koji je nastao u kratkom roku i višestruko je veći i od duga koji je saniran nakon prodaje zgrade”, navodi on.
Za političku analitičarku Ivanu Marić problemi sa uposlenim u partiji koja se, između ostalog bori za radnička prava, je kompleksan, prije svega zbog činjenice da rukovodstvo nije otpustilo višak radnika.
“Kada pogledate broj zaposlenih u SDP-u i u drugim strankama vidjećete taj nesrazmjer i da je SDP stranka koja zapošljava najveći broj ljudi. To je njihov ostatak iz prošlosti i novo rukovodstvo nije htjelo da otpušta radnike već su podijelili ono što imaju na postojeće. Međutim, to je sada ispalo kao da im je učinjena medvjeđa usluga. Izgleda da bi bilo pametnije da su odmah otpustili višak radnika, onda bi mogli isplaćivati plate”, kaže ona.