Srbija je nakon dužeg perioda angažovala kompaniju za lobiranje u Vašingtonu. Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP lobiraće za Srbiju kod američke strane u vezi pitanja regionalne saradnje, uključujući i trgovinske restrikcije kosovskih vlasti na robu iz Srbije, stoji u zvaničnom dokumentu podnetom američkom Ministarstvu pravosuđa.
Kako se navodi na njihovoj veb stranici, Cleary Gottlieb deluje još od 1946.godine, ima 16 kancelarija širom sveta i 1.300 advokata u više od 50 država. Klijenti ove firme su međunarodne i nacionalne organizacije, finansijske institucije, vlade, te nevladine organizacije.
S obzirom na to da su lobisti koji predstavljaju strane vlade ili političke partije zakonski obavezni da se izjasne za koga lobiraju, ovo je sada i deo spisa američkog Ministarstva pravde.
Srbija, na osnovu zvaničnih informacija, od 2012. nije angažovala ni jednu lobističku kompaniju u Sjedinjenim Državama. Poslednji ugovor bio je 2011. sa Podesta Grupom koji je Srbiju koštao 100.000 dolara mesečno. Ugovor je predviđao savetovanje i lobiranje u cilju razvijanja korisnih političkih i ekonomskih odnosa između Srbije i SAD-a, te predstavljanje interesa Srbije u svim političkim i ekonomskim institucijama SAD-a.Toni Podesta iz Podesta Grupe inače je brat Johna Podeste, šefa osoblja u administraciji američkog predsednika Billa Clintona, a kasnije šefa kampanje Hillary Clinton.
Ista grupa je odmah nakon Srbije, 2012. lobirala za Kosovo i to u vrednosti od 50.000 dolara mesečno. Ovih dana za kosovske institucije lobiraju poznata lobistička firma Ballard Partners iz Vašingtona, te Pillsbury Winthrop Shaw Pittman iz San Franciska i Alston & Bird LLP iz Atlante.
Iz zvaničnih spisa vidi se da je bivši američki senator Robert Bob Dole ispred Alston & Bird ostvario mnoge kontakte sa američkom administracijom u vezi Kosova. Dole je bio i bivši kandidat republikanaca za predsednika SAD 1996.
Na osnovu zvaničnih spisa, sam Dole se u toku 2018. zalagao da se čelni ljudi američke administracije sastanu sa kosovskim premijerom Ramušom Haradinajem. On je po tom pitanju ali i o bezbednosnim problemima kontaktirao državnog sekretara Majka Pompea (Mike Pompeo), bivšeg sekretara odbrane Džejms Matisa (James Mattis), zamenicu savetnika za nacionalnu sigurnost predsednika Trampa Miru Rikardel (Ricardel), savetnika za nacionalnu sigurnost predsednika Trampa Džona Boltona (John Bolton) i direktoricu CIA-e Džinu Haspel (Gina Haspel). Kontaktirao je i ured potpredsednika Pensa kako bi zatražio telefonski razgovor sa predsednikom Tačijem, ali i sastanak sa njim. Dole je od ureda predsednika Klintona i Buša tražio da se oni sastanu sa Tačijem.
Earl Pomeroy iz ove firme se takođe sastao sa osobljem nekoliko senatora i Komiteta za spoljne odnose a o proširenju ovlašćenja Kosovskih bezbednosnih snaga. Kosovo je za te aktivnosti ovoj firmi jula 2018. platilo oko 195.000 dolara.
Početkom 2018. senator Dole je podneo zahtev za sastanak Haradinaja sa bivšim državnim sekretarom Tilersonom, bivšim direktorom CIA-e Pomepom. Takođe je Kontaktirao Stejt department u vezi politika SAD-a i Balkana. Ugovor sa njegovom advokatskom firmom ispred Kosova potpisalo je Ministarstvo spoljnih poslova 2017, a ona radi na pružanju pružanja strateškog savetovanja u odnosima Kosova sa američkom vladom i Kongresom. Na osnovu potpisanog jednogodišnjeg ugovora, Kosovo je ovoj firmi platilo 780.000 dolara.
Ministarstvo spoljnih poslova Kosova je krajem 2018. angažovalo firmu i Pillsbury Winthrop Shaw Pittman, LLP, u cilju pružanja pravnih saveta i podrške vladinim odnosima, i aktivnostima javne komunikacije. U tom pogledu, Pillsbury koristi usluge i grupe pod nazivom Chartwell Strategy Group kao podugovornika. Ministarstvo spoljnih poslova Kosova za Pillsbury mesečno izdvaja 45.000 eura. Pillsbury je inače, kako stoji na njihovoj veb stranici, visoko rangirana međunarodna pravna firma sa uredima širom sveta.
Primera radi, jedna od aktivnosti ove firme za Kosovo je iz decembra 2018, kada je distribuirala memorandum kojeg je pripremila Vlada Kosova u vezi takse koja je uvedena Srbiji i Bosni i Hercegovini. U memorandumu se obrazlaže takva odluka i ukazuje na kršenje CEFTA-e od strane Srbije i BiH, a kada je trgovina sa Kosovom u pitanju.
I Predsedništvo Kosova je decembra 2017. za strateško savetovanje angažovalo poznatu lobističku kompaniju Ballard Partners iz Vašingtona na period od dve godine, a nakon čega će ugovor biti nastavljen na mesečnoj osnovi. Predsedništvo za ovu kompaniju izdvaja 52.000 dolara.
Primera radi, James Rubin (bivši asistent državnog sekretara u Klintonovoj administraciji) je ispred Ballard Partnersa u ime Kosova 5. februara na više elektronskih adresa osoblja u Beloj kući i Američkom senatu poslao email o poslednjim dešavanjima na Kosovu kada su u pitanju pozitivni koraci u diplomatskim odnosima, a u kojem se izdvaja pismo američkog predsednika Donalda Trampa predsednicima Kosova i Srbije. Izdvaja se i međunarodna podrška SAD, Nemačke i Velike Britanije vojsci Kosova, te pozitivni trendovi u ekonomiji.
Emailovi sličnih sadržaja, uglavnom pozitivnih po Kosovo, poslati su i oktobra 2018, jula, te prethodnih meseci.
Inače, predsednik firme Brian Ballard (Brajan Balard), je jedan od glavnih fandrejzera aktuelnog američkog predsednika Donalda Trump (Tramp), je 22. aprila 2018. na Floridi sa Trampom kratko razgovarao o odnosima sa Kosovom i preneo mu zahtev kosovske ambasadorice u SAD-u Vljore Ćitaku da se američki predsednik sastane sa predsednikom Kosova Hašimom Tačijem.
Kosovo, inače, još od od devedesetih godina angažuje američke kompanije za lobing.
Na osnovu dostupnih informacija američkog Ministarstva pravde, prvi takav ugovor je iz 1992. U to vreme, ugovorna kompanija Ruder Finn bila je zadužena da u ime Kosova radi na razvoju i implementaciji strategije i taktika za komuniciranje sa američkom vladom i američkim medijima, kao i sa stranim diplomatskim predstavništvima u UN-u. U to vreme, Kosovo je ovoj firmi plaćalo 5.000 dolara mesečno, na osnovu jednogodišnjeg ugovora.
Facebook Forum