Dostupni linkovi

Institut za životnu sredinu: Nezakonita seča stabala na Ušću


Posečeno stablo na Kalemegdanu
Posečeno stablo na Kalemegdanu

Seču stabala u parku Ušće na Novom Beogradu i na Kalemegdanu, 12. i 13. marta, zbog koje su negodovali i građani i stručna javnost, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) smatra nezakonitim.

Na osnovu dostupnih informacija može se zaključiti da ima elemenata nezakonitih postupaka tokom pripremnih radova za gradnju gondole preko Dunava, od Kalemgdanske tvrđave do Ušća na Novom Beogradu, rekao je na pres konferenciji u Medija centru u Beogradu Jovan Rajić, advokat i predsednik Upravnog odbora Instituta .

Rajić je naveo i da je odobrenje za seču stabala doneto 8. marta, a da su već 13. marta stabla posečena.

"Rešenje postaje pravosnažno tek nakon 15 dana osim u slučaju da se strane odreknu prava na žalbu. Ukoliko to nije bio slučaj, za šta nemamo informacije, seča stabala nije bila zakonita", rekao je Rajić. “Rešenje nije bilo pravosnažno i seča nije mogla da bude sprovedena. Zašto se toliko žurilo, mi to ne znamo, samo možemo da naslutimo da ima neke veze sa stavom stručne komisije opštine Stari Grad i sa Zavodom za zaštitu prirode da treba zabraniti izvođenje radova na uklanjanju stabala od 15. marta do 15. avgusta zbog perioda gneždenja ptica. Dakle, seča faktički ne bi bila moguća od 15. marta do 15. avgusta” kaže Rajić.

Predstavnici Instituta su skrenuli pažnju i da parcela na kojoj se nalazilo čuveno, kako se smatra, najlepše stablo na Kalemegdanu a koje je takođe posečeno, nije bila predviđena kao lokacija za gradnju stanice za gondolu. Pa postavljaju pitanje nadležnima u koju svrhu se naknadno traži dozvola za tu parcelu, što je u suprotnosti sa zakonom.

Mirko Popović, programski direktor Regulatornog instituta saopštio je da Institut traži da se obustave svi pripremni radovi kao i postupak dobijanja građevinske dozvole, dok se ne obavi neophodna procena uticaja izgradnje gondole na životnu sredinu.

“Takođe tražimo od Ministarstva za građevinarstvo da ispita sve okolnosti pod kojima je bez građevinske dozvole izvršena seča stabala 12. i 13. marta. Tražimo od svih institucija da ozbiljno shvate postupak procene uticaja na životnu sredinu kao meru kojom se ona štiti. Pored toga, tražimo da republički, gradski i opštinski organi bez odlaganja objavi svu kompletnu dokumentaciju.” To je deo zaključaka Instituta koje je na pres konferenciji izneo Mirko Popović.

Inače, Institut smatra da ne postoji neusaglašenost Generalnog urbanističkog plana kojim je predviđena mogućnost razvoja saobraćaja na Savi i Dunavu, uključujući i žičaru i Plana regulacije grada Beograda kojim je zabranjena gradnja žičare na području kalemegdanske tvrđave. Jer, gradskim planom nije dovedena u pitanje gradnja žičare na nekom drugom mestu, objašnjavaju pravnici koji su vršili pravnu analizu kompletnog postupka vezanog za nameravanu gradnju gondole.

Na pres konferenciji je rečeno da je Institut imao velike teškoće u prikupljanju dokumentacije, da mnoge državne institucije nisu dale na uvid tražena dokumenta.

XS
SM
MD
LG