Dostupni linkovi

Protest tri člana Programskog saveta RTV


Tri člana Programskog saveta Radio-televizije Vojvodine (RTV) kritikovali su u petak rukovodstvo tog javnog servisa zbog odbijanja zahteva organizatora građanskih protesta “1 od 5 miliona” da daju protestima više prostora u programu.

Istovremeno se poziva rukovodstvo RTV da se prema tom javnom servisu odnosi kao prema stubu demokratije u Vojvodini, te da “svoje partijske ili bilo koje druge interese skloni sa strane, ili da se u suprotnom sami sklone sa tih pozicija i ustupe mesto kvalitetnom informativnom sadržaju, koji će omogućiti javne debate, uključiti građane i njihve predstavnike, kao i manjinske i marginalizovane grupe”.

“Dole potpisani članovi Programskog saveta Radio - televizije Vojvodine (RTV) upozoravaju rukovodstvo ove javne medijske ustanove, kao i širu javnost, da je nedopustivo da uređivačka politika javnih servisa zanemaruje i ignoriše događaje i ličnosti koje veliki broj građana Srbije smatra za teme od javnog značaja, poput protesta koji se svake nedelje održavaju u više gradova”, navodi se u saopštenju koje su potpisali članovi Programskog saveta RTV Aleksandra Đurić Bosnić, Dragan Pejić i Miloš Katić.

Objašnjava se da rukovodstvo javnog servisa RTV nema mandat da ocenjuje da li su ili ne zahtevi građana legitimni, “jer je legitimitet građana neupitan, za razliku od legitimiteta čelnika javnih servisa koji postoji samo ukoliko svoj posao rade u skladu sa važećim zakonskim propisima i pravilima profesije”.

“Rukovodstvo javnih servisa ima legitimitet jedino ukoliko se u uređivačkoj politici vode isključivo javnim interesom, koji ih obavezue na objektivno i nepristrasno informisanje. Primera o kršenju pravila profesije i zanemarivanja važnih tema za građane ima na pretek, a osim protesta, RTV nastavlja da izbegava idruge ključne teme, poput trošenja javnog novca, urušavanja institucija i slično”, smatraju potpisnici.

“Javni servisi su vlasništvo građana Srbije, i oni imaju pravo da zahtevaju jednak tretman prema svim temama od javnog značaja, a nezadovoljstvo izveštavanjem RTV, oni su već više puta iskazali na protestima. Ove činjenice potvrđene su i u istraživanju Grupe za razvojnu inicijativu i Fridrih Ebert Fondacije, koje je konstatovalo da je glavni motiv za izlazak na ulice sa 21 odsto ispitanih - sloboda medija, gde se posebno apostrofiraju javni medijski servisi”, preciziraju tri člana Programskog saveta.

Podseća se i da su novinarska i medijska udruženja u Srbiji u više navrata ukazivala da javni servisi u svojim informativnim programima zanemaruju interese građana i stavljaju se u poziciju promotera vlasti.

“Na ovaj način oni uskraćuju prostor za javnu debatu i krše Zakon o javnim servsima”, podvučeno je.

“Podsećamo na to i da su repreznetativni sindikati iz ove medijske kuće, ukazivali na to da uređivačka politika javnih servisa gaji `nekritički i poltronski odnos prema donosiocima odluka, da isključuje drugačije mišljenje, kako opoziconih stranka, tako i civilnog sektora, ali ne uvažava ni glasove nezavisnih analitičara i stručnjaka iz različitih oblasti`”, smatraju potpisnici.

Predstavnici protesta “Jedan od pet miliona” u Novom Sadu saopštili su juče da nije prihvatila nijedan od zahteva koje su im predali, a koji se odnose na ukupno izveštavanje te medijske ustanove o samim protestima i temama od javnog značaja.

XS
SM
MD
LG