Dostupni linkovi

Han: Dijalog ne treba da zaustavi evrointegracije


Johanes Han sa ministarkom za evropske integracije Srbije Jadrankom Joksimović, premijerkom i predsednikom Srbije Anom Branbić i Aleksandrom Vučićem i ministrom trgovine Rasimom Ljajićem u Golupcu, 29. marta
Johanes Han sa ministarkom za evropske integracije Srbije Jadrankom Joksimović, premijerkom i predsednikom Srbije Anom Branbić i Aleksandrom Vučićem i ministrom trgovine Rasimom Ljajićem u Golupcu, 29. marta

Evropski komesar za proširenje Johanes Han izjavio je u Beogradu da mu je žao što je dijalog Beograda i Prištine u zastoju, ali da to nije razlog za zaustavljanje procesa evrointegracija Srbije.

"Nema razloga i bila bi greška da se sve zaustavi samo zato što je dijalog u zastoju", rekao je Han na konferenciji za novinare s premijerkom Srbije Anom Brnabić i dodao da su u toku pripreme za otvaranje još jednog poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije sa EU.

Han je naveo i da „razume ljutnju Srbije“ zbog taksi na robu od strane Prištine i dodao da je EU pokušala da utiče da se one ukinu. Kako je rekao, postoje druge oblasti koje doprinose regionalnoj saradnji i u tom smislu delimično ukidanje rominga za zemlje u regionu može koristi poslovnom sektoru.

Premijerka Srbije izjavila je da je Srbija posvećena regionalnoj saradnji i da će zato biti jedna od potpisnica regionalnog roming sporazuma, ali da "nije fer što će biti potpisan u trenutku kada Priština ne poštuje sporazum CEFTA“.

Govoreći o slobodi medija, Han je naveo da je „vlast u Srbiji pokazala da je svesna problema u oblasti medija i što želi da ih rešava“.

"Kao što je predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić rekao nedavno, on nije zadovoljan trenutnim stanjem, mislim da je važno biti samokritičan i pokušati da poboljšate situaciju", rekao je Han.

Odgovarajući na pitanje o pismu u kojem je vlasnik televizije N1 i Nova S, Junajted grupa, zatražila zaštitu međunarodnih institucija zbog, kako se navodi, pritiska državnog aparata, evropski komesar je rekao da će to pismo biti deo procene situacije o stanju u medijima u narednom izveštaju o napretku Srbije.

Han je kazao je i da javni servis ima veoma važnu ulogu u društvu i da to uključuje određene odgovornosti i obaveze.

Predsednica Vlade Srbije izjavila je da vlast ne utiče na uređivačku politiku nijednog medija i najavila da bi nova Medijska strategija mogla da bude razmatrana na sednici Vlade u aprilu.

Sa Hanom su se u Beogradu sastali i predstavnici dela opozicije, koji su evropskom komesaru preneli svoje stavove o tome da u Srbiji nema demokratije i da se neće vratiti u parlament, te da su jedino spremni da sa predstavnicima vlasti razgovaraju o uslovima za održavanje fer i slobodnih izbora.

Poslanica Demokratske stranke Aleksandra Jerkov izjavila je nakon sastanka da je Han još jednom istakao potrebu da dijalog mora biti vođen u institucijama, pre svega, kako je rekla, misleći na povratak poslanika u parlament.

Sastanaku sa Hanom prisustvovali su i lider Levice Srbije Borko Stefanović, predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić, lider Narodne stranke Vuk Jeremić i predsednik opštine Šabac Nebojša Zelenović.

Evropski komesar je posetu Srbiji završio u Golupcu, stotinak kilometara istočno od Beograda, gde je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem otvorio srednjovekovnu tvrđavu za čiju je obnovu iz fondova Evropske unije utrošeno više od 8,5 miliona evra.

Otvaranje Golubačke tvrđave
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Rekonstrukcija tvrđave Golubački grad iz 14. veka, koje je podignuto na desnoj obali Dunava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, započeta je 2014. godine, a radovi su trebali da budu završeni u roku od dve godine, ali su produženi do marta 2019.

Uz 8,5 miliona evra, koliko je izdvojeno iz fondova EU, Srbija je u opremanje Vizitorskog centra i razvoj infrastrukture u podnožju tvrđave uložila oko 400 hiljada evra.

XS
SM
MD
LG