Parlamentarci Evropske unije su u utorak izglasali ukidanje pomicanja sata unaprijed u proljeće i unazad na jesen od aprila 2021. godine, dvije godine kasnije nego što je prvobitno predloženo.
Zastupnici Evropskog parlamenta glasali su 410 naprema 192 u korist okončavanja prakse sezonskog pomicanja sata.
Ovo nije posljednje glasanje, te će biti osnova za diskusiju sa EU zemljama kako bi se došlo do konačnog zakona. Zemlje tek trebaju zauzeti stavove o ovom pitanju.
EU zakon zahtijeva od svih zemalja članica da prakticiraju ljetno i zimsko računanje vremena, te da se satovi pomiču sat unaprijed posljednje nedjelje marta, i sat unazad posljednje nedjelje u oktobru.
Pomicanje sata, koje se također prakticira i u SAD-u, prvi put je uvedeno tokom Prvog svjetskog rata kako bi se uštedila struja.
Evropska komisija je u septembru predložila okončavanje ove prakse nakon što je anketa širom EU pokazala da većina ljudi podržava tu ideju. Anketa je sadržavala 4.6 miliona odgovora, a 84% učesnika izrazilo je želju da se sezonsko pomjeranje sata ukine.
Kritičari kažu da su anketom dominirali Nijemci, koji su činili 70% učesnika.
Parlamentarni izvještaj u korist korištenja samo jednog vremena tokom čitave godine kaže da naučne studije povezuju pomjeranje sata sa kardiovaskularnim i bolestima imunog sistema jer ono ometa biološke cikluse, kao i da njegova namjena više nije štednja struje.
„Nove tehnologije i različiti načini života doveli su do toga da više ništa ne dobivamo od pomicanja sata, a zapravo i ne štedimo ništa“, rekla je Marita Ulvskog, EU parlamentarka koja je zadužena za ovo pitanje, tokom debate u EU parlamentu.
Da je originalni prijedlog Evropske komisije prihvaćen, naredni vikend je mogao biti posljednji u kojem bi satovi bili pomjereni unaprijed, a EU zemlje bi potom odlučile da li se žele držati ljetnog vremena, ili se u oktobru permanentno prebaciti na zimsko vrijeme.
Zemlje u tom slučaju ne bi mogle pomjeriti satove unaprijed i unazad tokom godine, nego bi mogle odlučiti u kojoj vremenskoj zoni žele biti.
Evropska unija će imati 27 zemalja članica nakon što je Velika Britanija napusti. Britanska vlada je naznačila da će se držati postojećeg sistema nakon Brexita.
Sezonsko pomjeranje sata je također pitanje o kojem se diskutuje u SAD-u, gdje su zakonodavci pokušali da ukinu ovu praksu, ali bez uspjeha. Zasad samo Havaji i veći dio Arizone ne prakticiraju pomjeranje sata.
Rusija je 2011. godine odlučila da se prebaci na ljetno vrijeme u pokušaju da poboljša blagostanje građana, ali se prebacila na stalno zimsko vrijeme 2014. godine nakon žalbi.
Većina zemalja van Evrope i Sjeverne Amerike ne pomiče sat.