Kraće odgađanje izlaska Velike Britanije iz Evropske unije daće vremena Parlamentu da napravi konačan izbor u vezi sa "Bregzitom", izjavila je britanski premijer Tereza Mej.
Ona je po dolasku sa samit EU u Briselu istakla da želi da napusti blok sa sporazumom i da bi produžavanje dvogodišnjeg perioda za pregovore omogućilo podeljenim stranama u Parlamentu da usvoje sporazum koji je ona postigla sa Unijom.
"Kraći produžetak dao bi vremena Parlamentu da napravi konačan izbor koji odgovara ishodu referenduma", rekla je Mejova novinarima.
Ona je kazala po dolasku u Brisel da “lično žali” zbog njenog zahteva za odlaganjem Bregzita, ali da će to omogućiti poslanicima da naprave “konačni izbor”.
Istovremeno, Mej nije isključila ni mogućnost Bregzita bez sporazuma, rekavši da je najvažnije da se Bregzit desi.
"Važno je da prihvatimo da je Bregzit odluka britanskog naroda. Moramo da ispunimo tu odluku", rekla je Mej prilikom dolaska na samit EU.
Ona je dodala da se "iskreno nada" da će Velika Britanija iz EU izaći sa sporazumom.
U međuvremenu, lider opozicione Laburističke partije u Džeremi Korbin izjavio je da će nastaviti da se zalaže za "Bregzit" i da će pokušati da ponovo pregovara o uslovima sporazuma o napuštanju EU.
On se sastao sa glavnim pregovaračem EU za "Bregzit" Mišelom Barnijeom.
"Odlučni smo da postignemo sporazum, što znači da sprečimo ishod 'Bregzita' bez sporazuma i da u budućnosti imamo konstruktivan odnos sa EU, o čemu se može pregovarati tokom produženog perioda za pregovore", istakao je Korbin.
On je dodao da su sastanci ovog jutra bili pozitivni i napomenuo da laburisti traže konstruktivno alternativno rješenje. Korbin je kazao da bi Vlada trebalo to da radi, umesto da ponovo donosi u Parlament već dva puta odbačeni sporazum.
Velika Britanija će napustiti EU 29. marta osim ako EU ne odobri odlaganje koje je britanska vlada tražila. Lider EU su otvoreni za tu mogućnost pod uslovom da britanski parlament usvoji sporazum o istupanju koji je već dva puta odbacivao.
Kompanije i ekonomisti tvrde da bi Bregzit bez sporazuma izazvao velike probleme i britanskoj i evropskoj ekonomiji.