Dostupni linkovi

Zakon i rezolucija o Vojvodini danas pred poslanicima


Parlament Srbije
Parlament Srbije

Poslanici Skupštine Srbije raspravljaju danas o Predlogu zakona o finansiranju Vojvodine, zajedno sa predlogom rezolucije Skupštine Srbije o Vojvodini.

Predloge ova dva akta podnela su tri poslanika Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) - Nenad Čanak, Olena Papuga i Nada Lazić. Predlagači su zahtevali da se ovaj zakon donese po hitnom postupku, kako bi se, kako se navodi u tekstu predloga, “što pre regulisalo pitanje nadležnosti finansiranja AP (Autonomne pokrajine) Vojvodine i time izbegle dalje štetne posledice po AP Vojvodinu”.

Predloženi zakon uređuje sa koliko novca i čijim novcem raspolaže pokrajina, a prema ovom predlogu, budžet Vojvodine iznosi najmanje sedam odsto u odnosu na budžet Republike.

Drugi akt na dnevnom redu sednice je rezolucija, opšti akt u kojem se između ostalog navodi, da Republika prihvata i poštuje vojvođansku multinacionalnu, multikonfesionalnu, multikulturnu i tradicionalno tolerantnu sredinu, antifašističku istoriju nastajanja i želju građana da žive u ispunjenoj autonomiji.

Deo opozicije ostaje pri bojkotu

Pre nego što je rasprava o Predloga zakona o finansiranju Vojvodine i rezolucije o Vojvodini uvrštena na dnevni red današnjeg zasedanja, opozicioni poslanici koji bojkotuju rad parlamenta su u skupštinskom holu istakli da „u farsi neće učestvovati“.

Za poslanika opozicione Demokratske Stranke (DS) Gorana Ćirića trenutno je na delu „fingiranje debate i dijaloga u parlamentu“. Ćirić je podsetio i na to da je, kako kaže, poslanica DS Aleksandra Jerkov predložila istovetan zakon od 2016. godine.

„I to je efekat našeg bojkota parlamenta. Počeli su da čitaju naše zakone, koriste ih kao svoje i očigledno spremni su da o njima raspravljaju. Da li će ih usvojiti, verovatno ne, zbog stava i Vlade i nadležnih odbora, koji govore o tome da je predlog protivustavan. Ali sačekaćemo kraj diskusije i kako će se čitava ova farsa završiti“, rekao je Ćirić.

Ćirić smatra da vladajuća većina ima dva motiva za „fingiranje debate“, kao i da današnja sednica parlamenta govori o „ozbiljnosti na koji način se razgovara o ozbiljnim temama, pre svega o autonomiji, decentralizaciji i o mnogim drugim važnim pitanjima“.

„Očigledno da su prvi put izašli sa tom spremnosti da odustaju od svojih besmislenih amandmana i da pokažu sada javnosti ’evo spremni smo da prihvatimo i predlog opozicije i da o tome govorimo’. Drugi cilj je poziv predlagačima tog zakona, gde će se reći ’čekajte, vi ste predlagali te zakone, a sada vas nema u sali da razgovaramo o tome“, tvrdi Ćirić.

Poslanica grupe Nova Srbija - Pokret za spas Srbije Sanda Rašković Ivić istakla je na pres konferenciji poslanika koji bojkotuju parlament da danas „nije u toku sednica Narodne skupštine Republike Srbije nego je u toku najobičnija farsa“, kao i da je Nenad Čanak koji je predlagač zakona i rezolucije „pregazio“ poslanicu DS Aleksandru Jerkov koja je taj zakon predložila tri godine pre njega.

„Ova sednica ima za cilj da pokaže da opozicije ima, i da opoziciju podeli na ’podobnu’ koja sedi u Sali i nepodobnu koja demonstrira, bojkotuje skupštinu i održava paralelni parlament ovde u holu“, rekla je Rašković Ivić.

Rašković Ivić je upitala i čemu služi rasprava o predlogu zakona o finansiranju Vojvodine i rezolucija o pokrajini, koji nije prihvatila ni Vlada Srbije, ni resorni odbori.

„O čemu će da glasaju oni koji ionako glasaju ’ na zvonce’ i glasaju tako da moraju da budu upozoreni za šta će glasati“, istakla je Rašković Ivić.

Prema rečima Rašković Ivić, današnja sednica manje će biti posvećena Vojvodini, a više „ruženju opozicije koja bojkotuje parlament“.

„Oni sada raspravljaju o nečemu što nemaju nameru ni da usvoje“, kaže Rašković Ivić i dodaje da trenutno u Srbiji postoje važnija pitanja poput „razrešenja kosovskog problema, upada na RTS, hapšenja dece na protestima i opsade Predsedništva“.

O Vojvodini posle 19 godina

Predsednik LSV-a Nenad Čanak navodi da su ta dva dokumenta o kojima parlament danas raspravlja jedini koji se tiču Vojvodine još od rasprave o omnibus zakonu o nadležnostima Vojvodine, s početka dvehiljaditih.

„Od tada se više nikada pitanje Vojvodine nije ni spomenulo u Skupštini Srbije kao tačka dnevnog reda“, rekao je Čanak.

Prema rečima Nenada Čanka, ovo je prvi predlog zakona koji je podnela opozicija, odnosno poslanici LSV, a koji je aktuelna vlast prihvatila. Opozicioni poslanici koji bojkotuju rad Skupštine Srbije smatraju da je lider LSV Nenad Čanak postigao dogovor sa predsednicom parlamenta Majom Gojković i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Lider LSV je ocenio da će, ukoliko poslanici iz Vojvodine ne budu prisustvovali današnjoj sednici, to "pokazati njihov odnos prema Vojvodini, a ne prema aktuelnoj vlasti".

LSV-ov predlog zakona neće imati podršku Vlade Srbije. Predsednica republičkog Odbora za finansije Aleksandra Tomić navela je da je Vlada Srbije razmotrila predloženi zakon i dostavila mišljenje Skupštini, u kojem se navodi da se Predlog zakona o finansiranju Vojvodine ne prihvata u načelu. Odbor za ustavna pitanja zaključio da je Rezolucija o Vojvodini "diskriminatorska".

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović izjavio je dan pred skupštinsku raspravu da veruje da predlog LSV-a neće biti prihvaćen.

“Radi se o zakonu koji nije usaglašavan sa predstavnicima moje administracije, sa predstavnicima skupštine Vojvodine, radi se o dokumentu koji je neprimenjiv kada je reč o ukupnom zakonodavnom okviru…Do zakona se može doći samo dijalogom predstavnika Vlade Republike Srbije i Pokrajinske vlade”, rekao je predsednik Pokrajinske vlade Mirović.

Rok za donošenje Zakona o finansiranju Vojvodine istekao je 31. decembra 2008. godine. Njega je najavljivao predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović po dolasku SNS na vlast 2016. godine, ali do danas Pokrajina nije inicirala njegovo donošenje. Mirović je, gostujući na RTS, nedavno izjavio da je više puta pitao Vladu Srbije zašto se ne donosi ovaj zakon, ali je dobio odgovor “da to nije prioritet u ovoj godini”. On je dodao da je sa sadašnjim izdvajanjem iz republičkog budžeta Vojvodina zadovoljna.

XS
SM
MD
LG