Dostupni linkovi

Bh. intelektualci: Otvoreno pismo prijateljima iz Srbije zbog laži o Tuzlanskoj kapiji


Grupa od 21 intelektualca iz Bosne i Hercegovine uputila je u ponedjeljak otvoreno pismo prijateljima u Srbiji, povodom, kako su naveli, "monstruoznih" napisa u Večernjim novostima o stradanju mladih na Tuzlanskoj kapiji, kada je 25. maja 1995. godine od granate ispaljene sa položaja Vojske Republike Srpske (VRS) poginula 71 osoba, a prosječna starost žrtava bila je 23 godine, i apelovali na njih da ne dozvole relativizaciju tog strašnog zločina.

"Postavljamo pitanje: zašto država Srbija na sve načine podržava one koji relativizuju zločine počinjene u njeno ime? Sredstvima građana Srbije finansiraju se kvazi istraživanja kvazi eksperata, koji na raspolaganju imaju čak i vojni poligon u Nikincima i pravosudne institucije Srbije koje ni za četiri godine nisu mogle odgovoriti zahjevu BiH da se pravosnažno osuđeni ratni zločinac Novak Đukić, shodno sporazumu dve zemlje, uputi na izdržavanje kazne zatvora u Srbiji", naveli su oni u otvorenom pismu.

Oni su apelovali na prijatelje u Srbiji da šire istinu o Tuzlanskoj kapiji, ali i da podsjećaju na nespremnost državnih struktura Srbije da se suoče sa zločinima počinjenim u ime velikosrpskog projekta.

Trg Kapija je bila, a i danas je, mjesto okupljanja mladih, to je početak tuzlanskog šetališta poznatijeg kao Korzo.

U proljeće 1995. godine, kada je rat u BiH bio pri kraju, 25. maja, koji se u bivšoj Jugoslaviji obilježavao i kao Dan mladosti, granata ispaljena s položaja VRS na Ozrenu, pala je na Kapiju i usmrtila 71, a teško i lakše ranila oko 200 građana.

Najmladja žrtva, Sandro Kalesić, imao je samo dvije godine, a geler ga je pogodio dok je bio u naručju svoga oca, koji je s njim sjedio u obližnjem kafiću.

Zbog ovog zločina uhapšen je komandant Taktičke grupe "Ozren" VRS, general Novak Đukić, koga je Sud BiH osudio na 25 godina zatvora.

Đukić se na tu presudu žalio, njegova žalba je usvojena, predmet je vraćen Sudu BiH na ponovno razmatranje, a Đukić je pušten na slobodu.

Kada je Sud BiH preinačio raniju presudu od 25 na 20 godina zatvora, Đukić je već bio van domašaja pravosudnih organa BiH, pošto je pobjegao u Srbiju.

Prije četiri godine Sud BiH je preko Ministarstva pravde BiH, pozivajući se na sporazum između dvije zemlje, od Srbije zatražio da se pravosnažno osuđeni Novak Đukić uputi na izdržavanje kazne u Srbiji, što se do danas nije desilo.

Večernje novosti su u više navrata pisale o teoriji po kojoj granata nije došla sa srpskih položaja, a najnovija teorija je da je medju žrtvama bilo i 27 "islamskih terorista".

"Takozvani ekspertski tim je najmanje 27 žrtava Kapije proglasio islamskim teroristima, a za sedmoricu njih nemaju nikakve sumnje. Čak su objavili i njihova imena, pa i fotografije unakaženih tijela 'dokazujući' njihov islamski teroristički profil. Zamislite kako je bilo roditeljima i prijateljima Edise Memić i Armina Šišića, koje je morbidna uređivačka politika Večernjih novosti srbijanskoj javnosti predstavila kao islamske teroriste. Nisu se potrudili ni da objasne da li toj islamskoj terorističkoj grupi pripada i Arminov brat Nihad - i on je izgubio život na Kapiji. I sve troje su imali po 19 godina", naveli su bosanskohercegovački intelektualci u otvorenom pismu.

Pismo su potpisali Sinan Alić, Esad Bajtal, Edina Bećirević, Ahmed Burić, Dragan Bursač, Nerzuk Ćurak, Zlatko Dizdarević, Marko Divković, Ferida Duraković, Duška Jurišić, Enver Kazaz, Boro Kontić, Slavo Kukić, Dino Mustafić, Nada Mladina, Žarko Papić, Senad Pećanin, Srđan Puhalo, Borka Rudić, Vildana Selimbegović i Srđan Šušnica.

XS
SM
MD
LG