Žele li građani Srbije ponovo u vojsku?
Ministarstvo odbrane uputilo je poziv, na adrese 600 muškaraca starijih od 30 godina, koji nisu služili vojsku ili su služili civilni rok. Ministarstvo je saopštilo da će se obuka odvijati u dva navrata po 15 dana ove i naredne godine. Rezervisti će prvo proći opštu a zatim i specijalističku obuku. "Moje je mišljenje da to tako ne treba da se radi, da je to pogrešan način na koji se to radi, da je to po meni teranje na neku silu", smatra Aleksandar iz Beograda.
Ko evidentira demonstrante u Subotici?
„Do sada nisam dolazila na protest, ali sada ću svakako da idem”, kaže u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) Subotičanka Snežana Starović, nakon što smo je zamolili da prokomentariše izjavu Stevana Bakića, funkcioniera vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) u gradu na krajnjem severu Srbije, koji je govoreći o učesnicima protesta izjavio „pratimo vas, znamo i koliko vas je i ko ste”.
Prvi Francuz osuđen za džihad: 'Borili smo se u Bosni da poginemo'
David Vallat, Francuz alžirskog porijekla koji je kao tinejdžer prihvatio islam, jedan je od stranih boraca koji su tokom rata 1992-1995. bili u Bosni i Hercegovini. Nakon prvog boravka, u BiH se želio vratiti poslije obuke za džihadiste u Afganistanu, ali to više nije bilo moguće. O ratu u BiH, obukama u Afganistanu i Pakistanu, vezi s terorističkom organizacijom "Naoružana alžirska grupa" u Francuskoj, selefizmu i putu ka radikalizmu i ekstremizmu u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) govori prvi Francuz osuđen za džihad i vezu s terorizmom i čovjek koji danas pokušava svojim primjerom pomoći mladima koji su se sreli s oblicima radikalnih ideologija.
Bosanci uhapšeni u posljednjem uporištu 'Islamske države'
Tokom oslobađanja posljednjih teritorija pod kontrolom 'Islamske države' uhapšene su hiljade militanata ove terorističke organizacije. Među njima su i bh. državljani. Neki od njih su od ranije poznati javnosti po propagandnim snimcima i prijetnjama koje su upućivali bh. vjerskim poglavarima.
Medijska revizija zločina kod Tuzlanske kapije
Mediji u Srbiji su objavili, a potom javni servis u Republici Srpskoj preuzeo analizu u kojoj se tvrdi da je zločin na Tuzlanskoj kapiji 1995. kada je ubijena 71 mlada osoba, a više od 200 ih teško ranjeno, teroristički akt, te da ga je izvelo više bombaša samoubojica.Kako kažu analitičari, zabrinjava činjenica da se sve to događa, nakon što sudovi donesu presude, te da je cilj ovakvih analiza koje odabrani mediji i prenesu, negiranje zločina i širenje govora mržnje.