Delegacija Evropskog parlamenta (EP) koju predvodi izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister boraviće od 27. februara do 2. marta u Beogradu i Prištini sa ciljem da proceni političku situaciju i odnose Evropske unije (EU) sa Srbijom i Kosovom, uključujući sprovođenje dogovorenih reformi i dijalog Beograda i Prišine uz posredovanje EU.
Kako je najavljeno u Briselu, evroparlamentarci će u Beogradu i Prištini razgovarati sa političkim liderima, poslanicima kao i sa predstavnicima opozicije i civilnog društva.
Očekuje se da će se na dnevnom redu naći i najvažnija pitanja iz rezolucija o Kosovu i Srbiji koje je Evropski parlament usvojio krajem prošle godine kao i najnoviji razvoj u regionu.
Uoči dolaska u Beograd, Mekalister je rekao da je Zapadni Balkan prioritet spoljne politike EU i da Unija mora da podrži Srbiju i Kosovo u izgradnji jakih demokratskih institucija koje će omogućiti vladavinu prava i uspešno civilno društvo, onjavljeno je na sajtu Evropskog parlamenta.
"Pre svega, moramo da postignemo dobrosusedske odnose među svim zemljama regiona, nadograđujući se na nedavni uspeh u Severnoj Makedoniji", dodao je.
Nemački poslanik je rekao da Evropski parlament pridaje veliku važnost dešavanjima u Srbiji i na Kosovu, kao i željama njihovih građana.
"Zato i dolazimo da se u ovom ključnom periodu sastanemo i s političkim liderima i sa civilnim društvom", dodao je.
Evropski parlament je 29. novembra prošle godine usvojio rezolucije o Srbiji i Kosovo. U obe rezolucije evropski parlamentarci su naveli da podržavaju dijalog Beograda i Prištine kao okvir za postizanje sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa, ali su povodom rasprava o mogućoj razmeni teritorija podvukli da stvaranje etnički homogenih država ne treba da bude cilj u regionu i da će svaki budući sporazum biti prihvatljiv samo ako je rezultat dogovora Srbije i Kosova i ako uzima u obzir sveokupnu stabilnsot regiona i međunarodno pravo.
Kada je reč o Srbiji u rezoluciji se pozdravlja nastavak angažovanja Srbije na putu EU integracija, ali i pozvaju vlasti da intenziviraju reforme u oblasti vladavine prava, ojačaju borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i da nastave reformu javne administracije.
U rezoluciji o Kosovu pozdravlja se usvajanje zakona ali i izražava zabrinutost zbog nedostatka međupartijskog konsenzusa i nastavka političke polarizaicje što negativno utiče na reformski put. Od prištinskih vlasti zatraženo je da ulože više napora u borbu protiv korupcije i reše probleme takozvane "zarobljne države" i prekomernog političkog uticaja.
U delegaciji evroposlanika, koji će od sutra do 2. marta boraviti u Beogradu i Prištini, biće i izvestilac za Kosovo slovenački poslanik Igor Šoltes.