Dostupni linkovi

Napredak u pregovorima SAD i Kine o trgovini


Predsednici SAD i Kine, Donald Tramp i Si Đingping
Predsednici SAD i Kine, Donald Tramp i Si Đingping

SAD i Kina počeli su da skiciraju načelni sporazum o najspornijim pitanjima u trgovinskim odnosima, što je najveći iskorak u sedmomesečnom trgovinskom ratu, javlja Rojters pozivajući se na izvore bliske pregovorima dve delegacije u Vašingtonu, nakon prošlonedeljenih razgovora u Pekingu.

Dve najveće ekonomije sveta uvele su jedna drugoj carine na proizvode vredne nekoliko stotina milijardi dolara, što je dovelo do usporavanja globalnog ekonomskog rasta, poremetilo lance snabdevanja i proizvodnju.

Ostale su i dalje velike razlike o zahtevu predsednika SAD Donalda Trampa za strukturalnim promenama kineske ekonomije.

Međutim, počinje da se nazire obris sporazuma, navodi pomenuti izvor, koje dve strane nastoje da postignu do 1. marta, kada ističe period od 90 dana u kome nije bilo uvođenja carina, o čemu su se dogovorili predsednici SAD i Kine, Donald Tramp i Si Đingping tokom susreta u Argentini.

Pregovarači pripremaju šest memoranduma o razumevanju o strukturalnim pitanjiam: prisilan transfer tehnologije i sajber krađa, prava intelektualne svojine, usluge, valuta, poljoprivreda i necarinske barijere za trgovinu, navode izvori na koje se poziva Rojters.

Nekoliko izvora iz kineske vlade je reklo za Rojters da su dve zemlje postigle u osnovi konsenzus kako da smanje trgovinsku neravnotežu, odnosno veliki deficit koji ima SAD od 382 milijarde dolara u prvi jedanaest meseci 2018. godine, ali da još postoje razlike oko “ključnih zahteva” dve strane koje nastoje da smanje u nastavku razgovora.

Vašington optužuju Peking da primorava američke kompanije koje posluju u Kini da podele informacije o svojoj tehnologiji sa lokalnim partnerima i predale tajne koje se odnose na intelektualnu imovinu. Kina negira da to čini.

Trampova administracija takođe ima primedbe na necarinske barijere u Kini, uključujući subvencije u industriji, propise, procedure izdavanja dozvola za rad, pregled standarda za proizvode i druge prakse za koje kažu da onemogućava ulaz američke robe u Kine ili daju nepoštenu prednost domaćim firmama.

Američki ministar finansija Steven Mnuchin traži od Kine da otvori svoje finansijsko tržište za strane kompanije, uključujući velike kompanije za kreditne kartice Visa i MasterCard, koje godinama čekaju da im Peking omogući poslovanje.

Kada je reč o valutama, američki zvaničnici upozorili su Kinu da okonča praksu devalviranja domaće valute juana u cilju sticanja prednosti u trgovini. U Vašingtonu ističu da je juan znatno oslabio u odnosu na dolar prošle godine, delimično da bi Kina parirala carinama koje je uveo Tramp.

Dve strane razmatraju i na koji način Kina može da smanji suficit u trgovini sa SAD-om, uključujući kupovinu američkih poljoprivrednih proizvoda, energije, zatim poluprovodnika.

Sve je manje vremena da se reši spor. Ukoliko se ne postigne sporazum, nakon 1. marta, SAD će povećati carine na uvoz kineske robe u vrednosti od 200 milijardi dolara sa sadašnjih 10 na 25 procenata. Tramp je izjavio u utorak da Kina ima podsticaj da brzo deluje.

Razgovori koji su počeli u utorak u Vašingtonu, u četvrtak su nastavljeni na visokom nivou.

Na čelu kineske delegacije je vicepremijer Liu He, dok domaćine predstavljaju izaslanik za trgovinu Robert Lighthizer, ministar finansija Steven Mnuchin, te sekretar Ministarstva trgovine Wilbur Ross. Nakon prošlonedeljnog sastanka u Pekingu, Lighthizer je izjavio da su zemlje “ostvarile napredak”.

Jedan kineski zvaničnik je rekao da je jedna od opcija produženje roka za dogovor i nakon 1. marta.

Moguće je da se u narednom periodu ne otklone sve razlike, te da lideri dve zemlje donesu konačnu odluku, prenosi Rojters.


XS
SM
MD
LG