Partitokratija, ali i nepotizam imaju veliku ulogu u imenovanjima sudija i tužilaca u BiH, smatraju analitičari. Ti procesi su veoma često netrasparentni i zbog toga trpi struka, a na najviše pravosudne funkcije imenuju se podobni. Posljednji primjer je da je na mjesto sutkinje državnog Suda imenovana bivša kantonalna tužiteljka protiv koje se vodi disciplinski postupak, ali i da su na mjesta državnih sudija imenovani ljudi koji su bili loše plasirani na predloženoj rang listi.
Slučaj imenovanja bivše glavne tužiteljke Kantona Sarajevo Dalide Burzić, protiv koje je u toku disciplinski postupak, na mjesto sutkinje Suda BIH, ponovo je otvorio pitanje načina imenovanja tužilaca i sudija.
Srđan Blagovčanin iz Transparency International-a BIH smatra da tokom imenovanja, a naročito promicanja na najviše pozicije, postoji značajna doza netransparentnosti. Na pitanje da li je uobičajeno da se neko protiv koga je u toku disciplinski postupak imenuje na višu funkciju Blagovčanin odgovara:
“To ne bi trebala da bude praksa, jer naprosto se očekuje, pogotovu kod onih slučajeva gdje se radi o unaprjeđenju, odnosno o promovisanju nosilaca pravosudnih funkcija na višu poziciju, da su oni na tu poziciju promovisani sa razlogom, da su promovisani zato što su ostvarili rezultate na pozicijama koje su prije obavljali. U svakom slučaju svi prethodni postupci koji se vode protiv njih bi trebalo da su okončani”, objašnjava Blagovčanin.
U saopštenju Ureda disciplinskog tužioca VSTV-a od 12. decembra 2018. Godine navodi se da je taj ured podnio je disciplinsku tužbu protiv Dalide Burzić, glavne tužiteljice Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo. Tužba je podnesena zbog disciplinskih prekršaja, a zbog ponašanje u sudu ili tužilaštvu i izvan suda ili tužilaštva koje šteti ugledu tužilačke funkcije. Nepuna tri mjeseca kasnije Visoko sudsko i tužilačko vijeće imenovalo je Dalidu Burzić za sutkinju državnog suda.
Slučaj imenovanja Dalide Burzić može i imati opravdanje budući da je bila prvorangirana na listi predloženih. No, kako opravdati činjenicu da je VSTV je za sudiju Suda BiH imenovao Stanka Blagića koji je bio tek sedmorangirani, te Amira Kapetanovića koji je na rang listi bio tek jedanaesti po broju osvojenih bodova. Rang listu za imenovanje novih sudija Suda BiH koju je pripremilo podvijeće, objavio je magazin Zurnal.info
Na naš upit da razgovaramo sa predsjednikom VSTV -a Milanom Tegeltijom o načinima i kriterijma imenovanja sudija i tužilaca iz VSTV-a smo dobili pismeni odgovor:
“Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) Milan Tegeltija nije u mogućnosti da Vam dâ izjavu. Detaljne informacije vezano za kriterije i postupak imenovanja sudija i tužilaca u pravosudne institucije na nivou Bosne i Hercegovine možete pronaći u Zakonu o VSTV-u BiH i Poslovniku VSTV-a BiH“, navodi se u pisanom odgovoru Radiju Slobodna Evropa.
Zakon ni Poslovnik VSTV-a, međutim ne daju odgovore kako se neko ko je niže rangiran može imenvati za sudiju državnog suda, u ovom slučaju čak i kada se mora voditi računa o nacionalnoj ili spolnoj zastupljenosti.
Sociolog Srđan Vukadinović kaže, kako kada politika i rodbinske veze imaju toliko uticaja struka postaje najmanje bitna.
“Mi smo vidjeli u zadnjim izborima, bilo glavnog Tužioca, bilo sutkinje Suda BIH, da struka glasa protiv toga, dakle oni koji su ispred Advokatske komore, Ministarstva pravde, asocijacija koje su čisto strukovne, oni su bili protiv tih prijedloga. To jasno ukazuje da postoji ozbiljan problem, kada je u pitanju prije svega tužilačka funkcija”, dodaje Vukadinović.
A praktična reforma pravosuđa BiH počela je 2003. godine osnivanjem nezavisnih tijela za reimenovanje svih tužilaca i sudija. Usaglašeni su između ostalog zakoni, obavljena edukacija, sudovi za prekršaje pripojeni opšinskim. U državni sud i tužilaštvo pored domaćih, imenovane su i strane sudije.
Prvoimenovani glavni državni tužilac državnog Tužilaštva bio je Marinko Jurčević, koji je podnio ostavku. Godinama nakon što je otišao sa funkcije kazao je kako se sklonio jer je video da dolaze podobni tužioci i sudije. Jurčević za Radio Slobodna Evropa odgovara na pitanje postoje li problem u imenovanju sudija i tužilaca u BIH:
“Problematično je zbog toga što Visoko sudsko i tužilačko vijeće koje vrši izbor i imenovanja sudaca i tužitelja nije izgradilo jasne kriterije za izbor istih. Da imaju izgrađene jasne kriterije, birali bi se stručni i sposobni, a ne podobni”, navodi Jurković.