Dostupni linkovi

Intenzivirani pregovori SAD i Kine o carinama


Američki ministar finansija Steven Mnuchin
Američki ministar finansija Steven Mnuchin

Američki ministar finansija Steven Mnuchin izjavio je da se raduje razgovorima o trgovinskoj suradnji sa Kinom. Diskusije u Pekingu postaju sve složenije pri pokušaju da se oslabi tarifni rat prije 1. marta, koji je određen kao rok za postizanje dogovora.

Razgovori, koji bi trebali trajati i u petak, nastavljaju se tri dana nakon sastanaka nižih zvaničnika koji su dogovarali tehničke detalje, uključujući i mehanizam za provođenje dogovora o trgovini.

Navodeći američke kompanije koje su obaviještene o pregovorima, Wall Street Journal je danas izvijestio da je Kina predložila da joj se tokom narednih šest godina prodaja poluprovodnika poveća na 200 milijardi dolara, kao i da želi potaknuti SAD da se obavežu na povećanu kupovinu čipova i drugih proizvoda.

Steven Mnuchin i američki ministar trgovine Robert Lighthizer otpočeli su sastanke sa kineskim vice-premijerom Liu Heom, glavnim ekonomskim savjetnikom kineskog predsjednika Xi Jinpinga.

Američke tarife na robu uvezenu iz Kine u vrijednosti od 200 milijardi dolara trebale bi porasti sa 10 na 25 posto ako se obje strane ne dogovore do predloženog roka, što je povećalo pritisak, ali i troškove u raznim sektorima, od proizvodnje elektronskih uređaja pa do poljoprivrede.

Američki predsjednik Donald Trump je u srijedu izjavio da pregovori teku “veoma dobro”. Trumpovi savjetnici su 1. mart opisali kao “tvrdi rok”, a Trump je dodao da je kašnjenje moguće, iako bi mu draže bilo da ga ne bude.

Bloombergov izvještaj citira izvore koji tvrde da Trump razmatra pomjeranje roka za 60 dana, kako bi pregovori dobili na vremenu.

S druge strane, Hu Xijin, glavni i odgovorni urednik kineskog tabloida Global Times, tweetovao je da su pretpostavke o produženju “netačne”, pozivajući se na izvor koji je uključen u pregovore.

Glasnogovornik kineskog Ministarstva trgovine, Gao Feng, izjavio je da nema informacija o napretku razgovora o trgovini, ali da će ih objaviti čim budu dostupne.

Trump je izjavio da ne očekuje da će se sa Xijem susresti prije 1. marta, ali glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders je spomenula mogućnost sastanka lidera u predsjednikovoj privatnoj kući na Floridi. Glasnogovornica kineskog Ministarstva vanjskih poslova, Hua Chunying, rekla je da je Trump više puta izrazio želju da se sastane sa Xijem, te da je Kina voljna da održava “bliske kontakte” sa SAD-om, ali je dodala da nema informacija o posjeti kineskog predsjednika SAD-u.

Zamjenik sekretara američkog Ministarstva poljoprivrede, Stephen Censky, jučer je izjavio da bi se dvojica predsjednika trebali sastati “nekad tokom marta”, ali da datumi nisu utvrđeni.

Kineska vlada je ove sedmice objavila nekoliko detalja o stanju pregovora. Objavljeni podaci o trgovini pokazuju da je uvoz iz SAD-a u Kinu pao za 41.2 posto u odnosu na prošlu godinu, za 9.24 milijarde dolara, što je najniži iznos od februara 2016. godine. Izvoz Kine u SAD je također opao za 2.4 posto, na 36.54 milijarde dolara, što je najmanji iznos od aprila 2018. godine.

Trgovinski višak koji je Kina ostvarila sa SAD-om pao je na 27.3 milijarde dolara u januaru, u odnosu na 29.87 milijardi iz decembra 2018. godine.

SAD su koristile tarife kao pregovaračko sredstvo kako bi zahtijevale od Pekinga da napravi strukturalne promjene u svojoj politici, uključujući okončanje prinudnog preuzimanja američke tehnologije, puno poštivanje prava intelektualnog vlasništva i suzbijanje industrijskih subvencija.

No, Kina je porekla optužbe o kršenju trgovinskih prava. Dok su kineski zvaničnici iznova obećavali da će poboljšati pristup tržištu stranim investorima, neki eksperti očekuju da će se Peking složiti sa bilo čim što bi moglo izazvati korjenite promjene u situaciji na koju se Washington žali.



XS
SM
MD
LG