Dostupni linkovi

Makedonija u sredu Briselu potpisuje protokol o pristupanju NATO -u


Premijer Zoran Zaev tokom jednog od susreta sa Jensom Stoltenbergom prvim čovekom NATO-a
Premijer Zoran Zaev tokom jednog od susreta sa Jensom Stoltenbergom prvim čovekom NATO-a

Stalni ambasadori 29 zemalja NATO u Briselu sutra će potpisati protokol za pristupanje Makedonije toj alijansi. Protokol će u sedištu zapadne vojne alijanse potpisati ambasadori 29 zemalja - članica i makedonski ministar spoljnih poslova Nikola Dimtirov.

"Šestog februara ispisujemo istoriju“, napisao je na Tviteru generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

Posle potipisivanja Pristupnog protokola, Makedonija će učestvovati na sastancima NATO bez prava glasa, a pununopravna članica postaće kada svih 29 zemalja Alijanse u parlamentima ratifukuju protokol.

"Živmo istorijske trenutke", rekao je makedonski premijer Zoran Zaev povodom potpisivanja tog dokumenta, kojim počinje poslednja faza ulaska Makedonije u NATO.

Ministar spoljnih poslova Makedonije Nikola Dimitrov će nakon toga održati zajedničku konferenciju za novinare sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.

Da bi se ubrzala integracija Makedonije u NATO odlučeno je da Pristupni protokol potpišu stalni ambasadori zemalja članica pri toj alijansi u Briselu, umesto kako je do sada bilo pravilo ministri spoljnih poslova.

Prespanskim dogovorom je predviđeno da to prvo uradi Grčka, što je najavljeno za 8. februar. Sedam dana nakon što Grčka ratifikuje Protokol, Makedonija će formalno promeniti ime u Severna Makedonija.

Uobičajeno ja da proces za pridstupanje u NATO traje oko 18 meseci, ali prema poslednjim najavama iz sedišta te alijanse, koje su preneli makedonski mediji, Severna Makedonija može da očekuje punopravno članstvo u junu.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG