U poslednjih pet meseci 2018. godine u Srbiji je zabeležen značajan porast kršenja Kodeksa novinara u dnevnoj štampi, pokazuje istraživanje Saveta za štampu. Od avgusta do decembra prošle godine u osam dnevnih novina objavljeno je 3 615 tesktova u kojima su prekršeni novinarski kodeksi.
Prvo mesto u neprofesionalnom izvešatanju, prema rezultatima istraživanja, zauzeo je tabloid „Alo“ sa 929 prekšaja, na drugom je „Srpski telegraf“ (769 prekšaja), zatim „Kurir“ (701 prekršaj), „Informer“ (600 prekšaja), dnevni list „Danas“ (57 prekršaja) i „Politika“ (36 prekršaja).
Prema rečima Petra Jeremića, najčešće se kršila tačka koja propisuje istinitost izveštavanja, a koja kaže da se komentari, nagađanja i pretpostavke ne mogu predstavljati kao činjenice.
Navodeći da su u poslednjih pet meseci 2018. godine zabeležili veći broj prekršaja u odnosu na svaki mesec u protekle četiri godine od kada rade monitoring, novinarka Tamara Skrozza kaže da je ovo rekordan broj zbog kog cela profesija treba da stavi „prst na čelo“.
„Ovde vidimo grafički prikaz sunovrata poštovanja profesionalnih standarda“, rekla je Skrozza.
Savet za štampu najoštrije je osudio naslovne strane tabolida od utorka (15. januara), na kojima su slike obnažene pevačice Jelene Karleuše ističući da su povređeni svi profesionalni kodeksi i standardi novinarstva i zakon, te da bi Ministarstvo informisanja moralo da reaguje.
Skrozza je rekla da je naslovnim stranama i tekstovima o Karleuši povređeno sve što je moglo iz kodeksa novinara Srbije, pre svega pravo na privatnost, nagađanja su predstavljena kao činjenice, a iznete su ozbiljne optužbe koje utiču na privatni život i njenu maloletnu decu.
„Ove naslovne strane ne treba da se kriju nego da se kače svuda da vidimo dokle smo došli. Ovo što je urađeno sa Karleušom, činjenica da su njene genitalije jedina vest na naslovnim stranama Srpskog telegrafa, Informera i Kurira zapravo poništava sve ovo o čemu pričamo, a sa druge strane dokazuje statistiku da mi ubrzano idemo ka nečemu što je niže od dna", rekla je Skrozza.
Osvrnula se na pisanje o samoubistvu manekenke Marije Ćurčić navodeći da su se mediji utkrivali ko će objaviti intimnije detalje iz njenog života, da su davali detalje na koji način je samoubistvo izvršeno i mnoge druge stvari koje nemaju nikakve veze sa javnim interesom.
Skroza je ocenila i da vlasti izgleda odgovara to što tabloidi rade i da sve deluje kao da neki "master majnd puni ljudima glavu smećem".