Sve veće je nazadovanje medijskih sloboda u Srbiji, jedan je od zaključaka analize o sprovođenju obaveza države na putu ka članstvu u Evropskoj uniji koju je uradio deo nevladinog sektora i novinarskih udruženja u Srbiji.
“Svedočimo sve većem sužavanju prostora za demokratski dijalog i debatu. U medijima nema dovoljno pluralizma sadržaja, zakoni se iskrivljuju na svakom koraku i povećavaju se administrativni pritisci kroz poreske inspekcije”, rekla je jedna od autorki istraživanja Tanja Matić, iz Balkanske istraživačke novinarske mreže BIRN.
Ona je navela da su mediji često dikriminisani od strane najviših državnih zvaničnika zbog uređivačke politike, a kao jedan od najvećih problema istakla proces konkursnog finansiranja medija koji je, kako je rekla, “praktično pretvoren u jednu vrstu koruptivnog mehanizma”. Prema podacima BIRN-a, kroz konkurse i subvencije medijima država prosledi 1,2 milijarde dinara (više od 10 miliona evra) godišnje.
“Zakon ne daje dovoljno prostora da propiše ko i u čije ime učestvuje u konkursnim komisijama. Onda se dešava da su konkursne komisije nameštene i da novac raspodeljuju prijateljskim medijima bliskim vlasti”, rekla je Tanja Matić, iz BIRN-a.
Dragan Popović, iz nevladine organizacije (NVO) Centar za praktičnu politiku, podsetio je da je u ovoj godini, do decembra, bilo 90 napada na novinare u Srbiji, a da je 92 novinara napadnuto u 2017, što je najviše napada ikada.
“Jedan od preduslova za njihovu bezbednost je razrešenje takozvanih starih slučajeva napada na novinare u Srbiji. U pitanju su ubistva Slavka Ćuruvije, Milana Pantića, Dade Vujasinović… Čak je i ova vlast dobrim delom zasnivala svoju predizbornu kampanju na rešavanju tih slučajeva”, rekao je Dragan Popović.
On je rekao da je, kao relevantne izvore za ocenu sprovedenih mera Vlada Srbije prihvatila izveštaje Evropske unije, zaštitnika građana i međunarodno priznate indekse koji mere slobodu medija i naveo izveštaj Evropske komisije.
“U izveštajnom periodu nije bilo napretka, ovaj nedostatak je sve veći razlog za zabrinutost. Slučajevi pretnji, zastrašivanja i nasilja nad novinarima i dalje zabrinjavaju, dok su istrage i finalne presude retke,” citirao je Popović.
Predstavnici nevladinog i novinarskog sektora poručili su da bez slobode izražavanja nema članstva Srbije u Evropskoj uniji i kao jedan od uslova na tom putu naveli suštinski izlazak države iz medija.