Dostupni linkovi

Peticija protiv izgradnje hidroelektrane u Paraćinu


Ilustracija
Ilustracija

Potpisivanje peticije protiv izgradnje mini hidroelektrane na reci Grzi, koja će biti upućena Vladi Srbije i nadležnim ministarstvima i institucijama, počelo je u Paraćinu.

Inicijativu je pokrenuo nevladin „Alternativni parlament građana“.

Iako investitor tvrdi da ima sve potrebne dozvole i elaborate, uključujući i one koje se odnose na zaštitu životne sredine, građani strahuju da će elektrana ugroziti ekosistem reke, retke vrste riba u njoj, kao i kanjon kroz koji protiče.

Reka Grza koja iz dva vrela u slapovima izvire na padinama Južnog Kučaja, omiljeno je izletište građana Paraćina, grada udaljenog 155 kilometara južno od Beograda. Područje oko izvorišta, dva mala veštačka jezera nizvodno i deo kanjona kojim protiče, proglašeni su za prirodno dobro i zaštićeni, dok je u nezaštićenom delu klisure izgrađeno veliko naselje sa oko 200 kuća za odmor.

Nebojša Obradović koji živi u blizini zaštićene zone kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je Grza potpuno čista i nezagađena reka i da u njoj žive neke veoma retke vrste riba poput potočne pastrmke, klena i krkuše.

„Međutim, zbog sušnih godina njena dva vrela više nisu izdašna kao nekada i već godinama količina vode u reci je sve manja i manja, a prema poslednjim merenјima spala je skoro do nivoa biološkog minimuma. Zbog toga bi svako ispumpavanje vode poput ovog predviđenog izgradnjom mini hidroelektrane, bilo opasno za floru i faunu u reci i njenom priobalju“, ističe Obradović.

Investitor mini hidroelektrane na Grzi je preduzeće za proizvodnju električne energije „MNE Hydromat energy“ iz mesta Vinča kod Topole, a njegov vlasnik Miloš Matejić u pisanom odgovoru RSE navodi da je na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji obezbedio svu neophodnu dokumentaciju.

„To je obimna dokumentacija, među kojom je i ona o lokacijskim uslovima, sve potrebne dozvole i saglasnosti nadležnih državnih i opštinskih institucija, bez kojih ne bi bilo moguće dobiti građevinsku dozvolu,“ navodi Matejić i naglašava da su u realizaciji projekta ispoštovani svi važeći zakoni i propisi Republike Srbije, uključujući i one koji se odnose na zaštitu životne sredine.

Milan Ilić pedsednik NVO “Alternativni parlament građana” kaže za RSE da su građani, revoltirani što su planovi o izgradnji skoro dva meseca držani u tajnosti, tražili od njih da organizuju prikupljanje potpisa za peticiju i odbranu Grze.

„Hidroelektrana će, kada povuče vodu kroz cev prečnika 90 centimetara za dva sata isprazniti jezero. To će apsolutno uništiti ribu, biljni i životinjski svet“, kaže Ilić.

XS
SM
MD
LG