Gabor Bodiš, novinar, nekadašnji urednik Radija Slobodna Evropa i oštri kritičar politike mađarskog premijera Viktora Orbana upozorava da Orban sve kritike prema njegovoj vladi i njemu osobno tumači kao napad na Mađarsku i Mađare. Sa takvom demagogijom o obrani zemlje dobija i nove pristalice. Nekima to izgleda smešno, ali mu više od dva milijuna birača veruje.
Razlog tome je, smatra Bodiš, aktualna medijska slika u Mađarskoj gdje zapravo i nema nezavisnih medija. Informacije su dozirane na način na koji to odgovara vladajućim strukturama u zemlji, ističe on.
RSE: Na zasjedanju Generalne skupštine je glavni tajnik UN Antonio Guteress upozorio da se svijet suočava sa nizom problema. Između ostaloga je upozorio da je “polarizacija u porastu, a populizam maršira". Koliko je Mađarska duboku zašla u takve vode i što je po Vama razlog?
Bodiš: Populizam je na delu u Mađarskoj od 2010., odnosno od trenutka kada je Fidesz , stranka sadašnjeg premijera Viktora Orbana, došla na vlast prvi put dvotrećinskom većinom. No, ne može se reći da su pobedili zato jer im je naklonjen zakon o izborima. Prvi put su osvojili dvotrećinsku većinu, glatko, po starom izbornom sistemu. Onda su promenili izborni sistem i onda su i ove godine osvojili dvotrećinsku većinu tako što su dobili manje glasova od opozicije. Sam Viktor Orban je rekao da više nikada neće izgubiti izbore. Na delu je takozvani hibridni sistem, a njegov smisao nije da se ruše institucije liberalne demokratije, nego da se osvajaju.
To znači da je Orban svuda postavio svoje ljude. Oni se nalaze u svakoj državnoj instituciji. Najrečitiji primer su mediji. U osam godina koliko je Fidesz na vlasti medijska slika je potpuno promenjena. Postoji tek jedna nezavisna televizija, a ima ih gotovo trideset. Radi se o RTL koji jedini nije pod “komandom” Viktora Orbana. Sve radio stanice, svi internetski portali, televizijski stanice i lokalne novine u provinciji su u vlasništvu tajkuna koji su bliski Viktoru Orbanu. Tako se dešava da u jednom danu sve lokalne novine imaju identičnu naslovnu stranicu, a radio stanice emituju vesti koje se formulišu i slažu po redosljedu kako je zamišljeno u nekom uredu ili vladi Fidesza.
RSE: Da se u Mađarskoj ne poštuju ljudska prava, da je sloboda govora upitna, da je odnos prema migrantima sramotan smatraju i u EU… Evropski parlament spreman je aktivirati članak 7 koji dovodi u pitanje pravo glasa službene Budimpešte da li postoji konsenzus unutar Unije? No, vladajuća granitura zapavo se i ne obazire na stavove Brisela?
Bodiš: Iz dva razloge se može tako ponašati. Jedan je što postoji “deal” između mađarske i poljske vlade, jer i Poljskoj iz Brisela prijete tom mjerom, ali to se može dogoditi samo jednoglasnom odlukom u Vijeću ministara, a do toga ne može doći. Drugo, to što je Orban dobio snažne kritike u Evropskom parlamentu, to samo dodatno pojačava njegovu popularnost, jer birači koje ima iza sebe, sada su se uvjerili da on stvarno brani zemlju. Naime, Orban sve kritike prema njegovoj vladi i njemu osobno tumači kao napad na Mađarsku i Mađare. Sa takvom demagogijom o obrani zemlje dobija i nove pristalice. Nekima to izgleda smešno, ali mu više od dva milijuna veruje. Zbog medijske slike kakvu imamo, nema druge informacije.
RSE: Odnos prema izbjeglicama je po ocjeni međunarodnih organizacija katastrofalan. Rekli ste da više od dva milijuna birača vjeruje Orbanu. Zar uistinu nekoliko izbjeglica može promijeniti sliku Mađarske kako tvrdi Orban i što kažu na to mladi?
Bodiš: Pre svega, oko 600 hiljada mladih je napustilo Mađarsku i otišlo na Zapad. Mladi su okrenuli leđa politici, i sve su rezigniraniji. Istodobno Orbanove pristaše su aktivne pa izgleda kao da se ništa ne događa u javnom menju, a to menje pak kreiraju mediji koji danju i noću samo vesti o izbeglicama, o zločinima koji izbeglice rade na Zapadu. Uz to, reč izbeglica je zabranjena, pa se govori isključivo o migrantima. Orban definiše zemlje kojima pripada i Mađarska kao one koje se želi naterati da rade nešto što nije u njihovom nacionalnom interesu. A sve se to radi kako bi se prikrila jedna ogromna korupcija u Mađarskoj.
Evo primjera, Mađarska koja ima najviše koristi od EU, unazad nekoliko godina je primila više novaca nego što je bio dug bivše Jugoslavije, poznatih 20 milijardi dolara, i sve su te pare otišle po nekim tenderima koje su dobili ljudi bliski Fideszu. Tako je moguće da gradonačelnik iz malog mjestašca iz kojeg potiče Viktor Orban i gde je napravljen stadion koji je tri puta veći od toga sela, u samo osam godina postane drugi najbogatiji čovek u Mađarskoj.
Tu je i poslednji primer kada je premijer Viktor Orban na utakmice svoga omiljenog kluba Videotonaiz Székesfehérvára otišao na jednu utakmicu u Bugarskoj privatnim luksuznim avionom čije iznajmljivanje košta 10 hiljada eura, a po zakonu premijer ne smije primati poklon veći od njegove plate koja je verovatno između 2 i 3 hiljade eura. Na pitanje opozicije kako je to moguće, odgovorio je prilično hladno da na utakmice u inostranstvo tako putuje 30 godina, i da će i ubuduće tako putovati!