Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltneberg je tokom iznenadane posjete Kabulu pozvao talibanske pobunjenike da učestvuju u pregovorima o okončanju 17 godina dugog rata u Avgansitanu.
Stoltenberg je rekao da je nastavak borbi u ovoj ratom razorenoj zemlji "besmislen i kontraproduktivan".
"Da bi bili dio budućnosti Avganidtana oni moraju sjesti za pregovrački stol," rekao je prvi čovjek Alijanse na press konferenciji u utorak, pozivajući talibane i druge pobunjeničke grupe da "prestanu ubijati svoje zemljake Avganistance".
Iznenadna posjeta šefa NATO-a stiže u momentu kada su avganistanski zvaničnici i talibani, svako pojedinačno, objavili da će poslati delegaciju na međunarodne mirovne pregovore koji će se ovog mjeseca održati u Rusiji.
Međutim, nije jasno da je Stoltenberg pozdravio ove pregovore, budući je izjavio da svaki mirovni proces treba da bude "u nadležnosti Avganistanca i da ga oni vode".
Neki američki zvaničnici su iskazali zabrinutost da bi najavljena konferencija u Rusiji mogla podriti napore američkog izaslanika Zalaja Kalilzada da ubijedi talibane da pristanu na pregovore i okončaju rat u Avganistanu.
Snage bezbjednosti ove zemlje nastavljaju da se bore u pokušajima odbacivanja napada talibanskih pobunjenika i drugih militantnih grupa širom zemlje, koji su uporni u svojim pokušajima da zbace vladu u Kabulu koja ima podršku Zapada, napročito od povlačenja glavnine NATO borbenih snaga iz te zemlje, 2014. godine.
Upravo danas su avganistanski zvaničnici saopštili da je najmanje 20 avganistanskih graničnih snaga ubijeno u napadu talibana na njihovu bazu u zapadnoj Farah provinciji.
Član provincijskog vijeća, Abdul Samad Salehi je izjavio da se više od 45 pripadnika nalazilo u bazi Pošt Koh distriktu, ali da su samo trojica uspjela da se domognu obližnjeg sela i da su ostale talibani ili ubili ili uhapsili.
Na press konferenciji Stoltenberg je, nakon razgovora sa avganistanskim predsjednikom Ašrafom Ganijem i izvršnim direktorom Vlade Abdulahom Abdulahom, naglasio da je NATO "odlučan da vidi uspjeh Avganistana" uz podsjećanje da se u toj zemlji još uvijek nalazi 16.000 trupa iz 39 država koje učestvuju Rezolutnoj misiji podrške.
Ali je takođe rekao da lideri zapadne Alijanse "računaju da će vlada ispuniti svoje obaveze dobrog upravljanja, vladavine prava, borbe protiv korupcije i zaštite prava svih, naročito žena" u toj zemlji.
U međuvremenu je Mirovno vijeće Avganistana, tijelo koje je nadležno za proces pomirenja sa militantima, saopštilo da će poslati svje predstavnike na mirovne pregovore koje Rusija organizuje 9. novembra.
Politička kancelarija talibana takođe je rekla Radiju Slobodna Evropa Radio Maršalu da će ova militantna grupa učestvovati u pregovorima, iako ih, kako su naveli, ne doživljavaju kao "formalni dijalog za mir".