Dostupni linkovi

Novo odlaganje suđenja za zločin u selu Trnje na Kosovu


Specijalni sud u Beogradu
Specijalni sud u Beogradu

Suđenje Pavlu Gavriloviću i Rajku Kozlini, pripadnicima bivše Vojske Jugoslavije (VJ), za ratni zločin počinjen nad albanskim civilima u selu Trnje u opštini Suva Reka na Kosovu marta 1999. godine, odloženo je zbog izostanka optuženog Kozline.

Nikola Hanžek, njegov zastupnik, predao je sudu medicinsku dokumentaciju po kojoj je Kozlina zbog zdravstvenih problema prošlog petka primljen u Vojnomedicinsku akademiju u Beogradu - danas je ambulantno nastavio lečenje u Vojnomedicinskom centru.

Naredni pretres zakazan je za 29. novembar.

Odloženom pretresu prisustvovao je jedan od preživelih civila Bekim Gaši kome su tokom napada pripadnika bivše VJ na selo Trnje ubijene četiri sestre i majka.

U izjavi za Radio Slobodna Evropa Gaši kaže da svako odloženo ročište njegove bližnje udaljava od pravde koju su zaslužili.

“Kako sam krenuo sa Kosova znao sam da će pretres biti odložen. Ovo nije prvi put – jer od kako je suđenje počelo više ročišta je odloženo nego što je održano. Zato gubim veru u pravdu”, rekao je Gaši.

Suđenje je počelo februara 2015. godine. Gavriloviću i Kozlini sudi se po optužnici podignutoj pre tačno pet godina kojom su okrivljeni da su kao pripadnici VJ, 25. marta 1999, učestvovali u napadu na selo Trnje na Kosovu kada je ubijeno najmanje 27 albanskih civila, među kojima, 12 žena i četvoro dece. Optužnici je prethodila krivična prijava koju je nevladina organizacija Fond za humanitarno pravo podnela protiv ukupno jedanaest osoba.

Gavrilović, koji je u to vreme bio komandant Pozadinskog bataljona 549. motorizovane brigade VJ, optužen je da je naredio napad, tako što je okupio sebi potčinjene komandante, uključujući i Kozlinu, i dao im instrukcije da ubijaju civile rekavši: "Ne sme biti preživelih".

Kozlina i drugi komandanti su, prema optužnici otpočeli napad. Među ubijenima su bili stariji muškarci, žene i deca, ali i dečak star svega četiri godine.

Inače, nevladina organizacija i skup pravnih eksperata iz Fonda za humanitarno pravo su 2017. godine podneli Ustavnom sudu Srbije žalbu u ime žrtava zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku. Ukazali su da se ročišta često odlažu, a kao razlog su naveli navodnu sprečenost optuženih da se iz zdravstvenih razloga pojave u sudnici.

Marina Kljaljć iz Fonda za humanitarno pravo za RSE ukazuje da to predstavlja poniženje žrtava i njihovih bližnjih.

“Nažalost, oštećeni jedino što mogu u cilju ubrzanja postupka je da podnesu ustavnu žalbu. Međutim, i na odluku po njoj se čeka jako dugo. Tako da je ovo situacija kada oštećeni jedino što mogu je da budu jako razočarani i da se osećaju poniženo. Jer čekanje pravd u tako dugom vremenskom periodu je poniženje za žrtve”, rekla je Marina Kljajić.

Ona je podsetila da okrivljeni od vojnih medicinskih ustanova - Kozlina od Vojnomedicinske akademije u Beogradu, a Gavrilović od Vojne bolnice u Nišu – dobijaju potvrde da su navodno hospitalizovani na dan zakazanog pretresa ili neposredno pre.

Ovo je prva optužnica koju je Tužilaštvo za ratne zločine podiglo protiv aktivnih pripadnika Vojske Srbije. Pavle Gavrilović se, kao oficir Vojske Srbije, penzionisao nakon početka suđenja. Rajko Kozlin je u vreme podizanja optužnice bio podoficir Vojske Srbije i nema podataka o njegovom trenutnom statusu.

Pročitajte:

XS
SM
MD
LG