Dostupni linkovi

MMF: Ekonomski rast Srbije veći od predviđenog


Šef misije MMF u Beogradu Džejms Ruf i ministar finansija Srbije Siniša Mali
Šef misije MMF u Beogradu Džejms Ruf i ministar finansija Srbije Siniša Mali

Očekuje se realan rast bruto društvenog proizvoda (BDP) Srbije ove i naredne godine, izjavio je šef misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Džejms Ruf povodom prvog razmatranja novog aranžmana.

„Očekujemo rast BDP-a od 4,2 procenta u 2018. i 3,5 odsto u 2019. godini. Narodna banka Srbije drži ukupnu inflaciju blizu sredine ciljanog raspona od 3 procenta tokom 2018. i naredne godine“, rekao je Ruf i ukazao da treba da budu ubrzane strukturne reforme jer će se dodatno pozitivno odraziti na potencijal rasta.

"Svedočimo veoma dobrim makroekonomskim rezultatim. U 2018. godini došlo je do ubrzanja rasta zahvaljujući privatnoj potrošnji i dinamičnim stranim direktnim investicijama i izvozu“, naveo je Džejms Ruf.

Dodao je da su prognoze da će u ovoj godini opšti nivo države zabeležiti suficit od 0,6 procenata BDP-a, uz izvršenje kapitalne potrošnje iznad očekivanja. "Javni dug bi trebalo da do kraja godine padne ispod 55 procenata BDP-a.

S obzirom na pozitivne fiskalne rezultate, vlada je ukinula privremena smanjenja penzija iz vremena krize, što stupa na snagu u novembru 2018. godine, istovremeno obezbedjujući da se ne poveća udeo ukupnih penzija u BDP-u”, kazao je Ruf.

Čelnik Misije MMF-a za Srbiju je potvrdio da je tim MMF-a postigao dogovor sa vlastima Srbije o ključnim parametrima budžeta za 2019. godinu, kojima se planira ukupan fiskalni deficit od 0,5 procenta BDP–a, što bi vodilo ka daljem smanjenju javnog duga. Time bi se, kako je naveo, održala fiskalna disciplina, uz otvaranje prostora za realizaciju mera kojima se podstiče rast, kao što su dodatno povećanje javnih investicija i umereno smanjenje poreskog opterećenja rada.

Očekuje se da će ukupni troškovi plata i penzija rasti u skladu sa nominalnim BDP-om, a kako bi se obezbedilo da penzioni sistem bude u većoj meri baziran

na pravilima, Vlada Srbije će ponovo, kako je dogovoreno, uvesti indeksaciju penzija od 2020. godine.

Problematični krediti u bankarskom sektoru su nastavili da padaju, a ažurirana strategija za rešavanje problematičnih kredita će se fokusirati na loše kredite u državnim finansijskim institucijama, uključujući Agenciju za osiguranje depozita.

Istaknuto je da je ostvaren dalji napredak u realizaciji strukturnih reformi, ali da su potrebni dodatni napori da bi se održala visoka stopa rasta u narednim godinama.

Privatizacija RTB Bora i PKB-a predstavlja važan korak u iznalaženju trajnih rešenja za državna preduzeća. Vlasti Srbije ostaju odlučne u nameri da privatizuju Komercijalnu banku i Petrohemiju i razmatraju opcije za rešavanje pitanja MSK", naveo je Džejms Ruf. Po oceni misije MMF-a, ostvaren je napredak u reformi Poreske uprave Srbije, uz podršku tehničke pomoći MMF-a i Svetske banke.

Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će Vlada Srbije doneti odluku o povećanju penzija za pet odsto za penzionere sa najnižim primanjima.

Mali je rekao da će povišicu dobiti penzioneri čija su primanja manja od 32.285 dinara.

Podsetio je da je ukinut Zakon o privremenom umanjenju penzija i da će svi penzioneri imati veće penzije od 8 do 13,3 odsto.

Mali se pohvalio i rezultatima izuzetnog ovogodišnjeg rasta:

„Nesporno je, sa 4,9 odsto rasta BDP-a, da je naša privreda jedna od najbrže rastućih privreda u Evropi“.

On je dodao da je stopa nezaposlenosti najniža do sada:

„Visoke stope rasta naše ekonomije samo su obaveza da na taj način nastavimo i dalje, ali ohrabruje, takođe, stopa nezaposlenosti koja je u ovoj godini pala na 11,9 odsto“.

XS
SM
MD
LG