Dostupni linkovi

Đukanović: Države Zapadnog Balkana žele biti partner EU


Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović na inaguruciji u Podgorici, 20.05.2018.
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović na inaguruciji u Podgorici, 20.05.2018.

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović je pozvao Evropsku uniju da ne odustane od proširenja prema Zapadnom Balkanu. Đukanović se obratio evroposlanicama na plenarnoj sednici koja je održana u Strazburu, gde je ocenio da zamah na Zapadnom Balkanu, podrivaju dva “međuzavisna” uzroka: disonantni tonovi oko proširenja u kombinaciji sa nerešenim pitanjima u regionu.

“Konfuzije i neizvesnost na evropskim adresama, hrani iluzije još uvek poletnih aktera retrogradne politike u našem regionu koji i dalje sanjaju prekompoziciju regiona, stvaranju velikodržavnih tvorevina i neumorno traže podršku tim idejama na nekoj važnoj međunarodnoj adresi”, podvukao je Đukanović, upozorivši da se ponekad učini da su danas “glasniji destruktivniji tonovi 90-tih nego što su bili tokom poslednje dve decenije”.

Rezultat referenduma u Makedoniji, prema crnogorskom predsedniku, Brisel treba da shvati kao alarm za uzbunu – kao poslednje upozorenje da se ozbiljnije treba analizirati odnos prema proširenju, te da su nužni ozbiljni strateški politčki potezi. On je izneo nadu da se dešavanja u Makedoniji, neće negativno odraziti na dijalog između Kosova i Srbije. Ovaj proces, prema crnogorskom predsedniku, ima povremene incidente i politčku temperaturu koja se podiže sa obe strane, međutim je najvažnije da postoji posvećenost pregovorima.

Predsednik Đukanović se osvrnuo i na pitanje funckionalonosti Bosne i Hercegovine. On tvrdi da ne očekuje poboljšanje stanja niti posle izbora u ovoj zemlji. Prema Đukanovićevoj oceni, za napredak BiH ka evropskim strukturama, neophodna je “nova šira međunarodna akcija sa naglaskom na konstruktivni koncenzus ključnih zemalja suseda”.

Milo Đukanović je upozorio evroposlanike da usporavanje procesa proširenja nije odgovor na unutrašnju krizu kroj koju prolazi EU. On je upozorio na dalekosežne posledice po celi kontinent ako Evropa propusti da primi zemlje regiona u njenu porodicu.

“Ako EU propusti još jednu priliku da integriše Zapadni Balkan, to nosi veliku opasnost političkog upliva trećih zemalja koje nemaju iste starteške ciljeve kao EU, što bi ostavilo naš region u zoni konflikata, a evropski kontinent učinilo nedovoljno stabilnim i neujedinjenim”, podvukao je Milo Đukanović.

Crnogorski predsednik je obećao da će nastaviti evropeizaciju crnogorskog društva bez obzira dali će biti proširenja ili ne. On je obećao da će njegova zemlja nastaviti da jednostrano prilagodi spoljnu politiku sa brisleskom politikom, kako je rekao, bez obzira na pritiske s polja, ali i iznutra.

Evropski put razvoja Balkana on doživljava kao put bez alternative. Ali poručio je evropaoslanicima da očekuje da svi prihvate da smo mi na Balkanu partneri u pregovaračkom procesu sa EU, a “ne eksperimentalna laboratorija njene administracije”.

XS
SM
MD
LG