Javni resursi uveliko se zloupotrebljavaju u kampanji za predstojeće opšte izbore u Bosni i Hercegovini – pokazuju podaci organizacija koja prate izbornu kampanju.
Finansiranje kampanje od javnih ustanova, otvaranja radova, korištenje službenih vozila, neke su od zloupotreba koje se vrše u svrhu bosanskohercegovačke izborne kampanje.
Transparency international BiH podnio je prijavu Centralnoj izbornoj komisiji BiH zbog zloupotrebe kampanje renoviranja Univerzitetsko-kliničkog centra Republike Srpske (UKC) "Svi pod jedan krov" jer je korištena u svrhu promocije kandidata Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), kaže Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparencyja.
"Koja je na svojim bilbordima direktno promovisala i prikazivala kandidate SNSD-a u ovoj kampanji, Milorada Dodika (kandidat za srpskog člana Predsjedništva BiH, op.a.), Željku Cvijanović (kandidatkinja za predsjednicu RS-a, op.a.), ministra zdravlja RS-a Dragana Bogdanića (kandidat SNSD-a za Predstavnički dom Parlamenta BiH, op.a.) i direktora UKC Vladu Đajića koji je ujedno i kandidat za Narodnu skupštinu Republike Srpske", kaže Korajlić.
Korajlić dodaje i da je pored toga bila dodatna kampanja za prevenciju moždanog udara.
"Gdje je takođe slika gospodina Đajić stajala na bilbordima kojima su se penzioneri pozivali na besplatne preglede", ističe Ivana Korajlić.
- Predizborna kampanja niskih udaraca
- Krađom identiteta do pobjede na izborima
- Retuširana lica i parole
Iz Centralne izborne komisije su istakli da ne mogu komentarisati pojedinačne slučajeve do okončanja postupaka, uz napomenu da su za praćenje zloupotrebe javnih resursa u kampanji zadužene opštinske izborne komisije.
Nina Zubović, portparol Koalicije pod lupom, kaže da stranke i funkcioneri u Bosni i Hercegovini obilato koriste budžetska sredstva, ljudske resurse, službene automobile, ali i javna pojavljivanja u sklopu javne funkcije koju obavljaju za izbornu promociju.
"Do 17.09. zabilježeno je 17 slučajeva na kojima su kandidati i kandidatkinje na predizborni događaj došli službenim vozilom i pod pratnjom službenog osiguranja. Na 13 događaja su politički subjekti organizovali prevoz za svoje posjetioce, a na 15 predizbornih skupova organizovana je podjela besplatne hrane i pića, a šest događaja organizovano je u toku radnog vremena na kojima su prisustvovali i zaposlenici državnih institucija", ukazuje Zubović.
Predsjednik Foruma građana Tuzla Vehid Šehić kaže da je sistem tako namješten da nema sankcija iako se naveliko zloupotrebljavaju javni resursi u ličnu promociju.
"Korištenje javnih resursa je nešto uobičajeno, normalno. Nije to svojstveno samo u BiH, već vidimo da se to radi i u susjednim državama što uvijek zloupotrebljavaju one partije koje su na vlasti. Nažalost, mi ne možemo to da spriječimo i zato se ne biraju sredstva da se dođe do naklonosti birača pa ni na nezakonit način", smatra Šehić.
U svrhu promocije nezaobilazni su i mediji, pa je Regulatorna agencija za komunikacije BiH već pokrenula postupke protiv pojedinih medija.
"Agencija je ustanovila da je došlo do mogućeg kršenja pravila i propisa Agencije i izbornih pravila. Tako je po službenoj dužnosti pokrenula postupke protiv RTRS-a (Radio-televizija RS-a), ATV-a (Alternativna televizija) i Hajata", kaže Jovana Vučetić, portparolka Regulatorne agencija za komunikacije BiH.
Pročitajte: Medijski test za predizbornu kampanju
Svi ovi primjeri, ocjenjuju analitičari, ukazuju na činjenicu da političke stranke i njihovi predstavnici zloupotrebljavaju javne resurse u stranačke svrhe smatrajući javne resurse imovinom stranke. Zbog toga je potrebno izmijeniti zakonski okvir koji reguliše provođenje kampanje, na način da se razgraniče javne i stranačke funkcije, te jasno propišu i zabrane zloupotrebe, ističu analitičari.