Dostupni linkovi

MDRI-S: Uključiti decu sa posebnim potrebama u obrazovni sistem


Prema izveštaju koji je predstavio MDRI-S (Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom), čak 80 odsto korisnika ustanova su deca sa smetnjama u razvoju
Prema izveštaju koji je predstavio MDRI-S (Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom), čak 80 odsto korisnika ustanova su deca sa smetnjama u razvoju

Postoji ozbiljna zabrinutost zbog kršenja prava deteta koja se dešavaju u institucijama u Srbiji, posebno dece sa invaliditetom, upozorila je Maša Pavlović iz Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom (MDRI-S).

Predstavljajući 4. septembra u Beogradu izveštaj "Kršenja osnovnih prava osoba sa invaliditetom u izveštaju Evropske unije o napretku Srbije" Pavlović je rekla da je 60 odsto dece sa smetnjama u razvoju koja su smeštena u rezidencijalnim uslovima u Srbiji - isključeno iz obrazovanja.

“Te ustanove opravdanje uglavnom nalaze u nedostatku finansijskih sredstava. Međutim, prave razloge za ovakvu situaciju trebamo tražiti u tome da je još uvek duboko ukorenjen medicinski model po kome se ne posmatraju potrebe deteta i neophodnost da svako dete, pa i dete sa smetnjama u razvoju, bude uključeno u obrazovanje. Deo problema je i što ne postoji saradnja između ključnih aktera koji su vezani za detetov razvoj”, navela je Maša Pavlović.

Kao jedan u nizu problema osoba sa smetnjama u razvoju navodi se da nije postignut napredak u deinstitucionalizaciji, odnosno njihov premeštaj u život uz podršku zajednice, u alternativni smeštaj i hraniteljske porodice.

Ustanove u kojima su smeštene ove osobe, kako izveštava MDRI-S, najčešće su prenatrpane, a u nekima deca dele smeštaj sa odraslima.

Prema izveštaju koji je predstavio MDRI-S, čak 80 odsto korisnika ustanova su deca sa smetnjama u razvoju, dok većina njih nije uključena u redovne škole već ide u specijalna odeljenja. Predstavnici te organizacije pozvali su nadležne da decu sa mentalnim invaliditetom što pre uključe u obrazovni sistem.

“Izveštaj Evropske komisije o napretku u pridruživanju Srbije Evropskoj uniji uvek položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji prepozna kao jednu od najmarginalizovanijih grupa. Obično su to grupe romske manjine, LGBT i osobe sa invaliditetom. Mislim i da prilično tačno prepoznaje koje su ključne tačke, a to su uglavnom pristup zapošljavanju, pristup obrazovanju, poslovna sposobnost i institucije”, rekao je Milan Marković, šef tima Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Srbiji.

Učesnici skupa naglasili su da je potrebna nacionalna strategija za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom da bi se sistemski rešavali njihovi problemi.

XS
SM
MD
LG