Premijer Kosova Ramuš Haradinaj izjavio je da se u dijalogu sa Srbijom ne može razgovarati o teritoriji i granicama Kosova.
Nakon sastanka čelnika kosovskih institucija sa predsednikom Kosova Hašimom Tačijem, Haradinaj je izjavio da je na sastanku jasno rečeno da niko ne može da sa Srbijom razgovara o granicama.
"Potrebno je recipročno priznanje. Proces dijaloga ne podrazumeva diskusiju o teritoriji niti o granicama Kosova. Predsednik je predstavio svoju poziciju, da poštuje ne samo teritoriju, integritet, suverenitet zemlje, već i obavlja svoje funkcije u skladu sa Ustavom i ne prihvata da razgovara o teritoriji zemlje", kazao je Haradinaj.
"Ono što je važno jeste da imamo jasan institucionalni stav da se o teritoriji i granici neće diskutovati. To nisu pitanja za diskusiju u sklopu dijaloga", dodao je Haradinaj nakon sastanka.
On je dodao i da je učešće opozicije u dijalogu veoma važno.
Posle sastanka kosovski predsednik Hašim Tači izjavio je da i dalje stoji pri ideji da mirovni sporazum sa Srbijom treba da uključi i korekciju granice.
Kako je izjavio u Prištini, sporazum neće obuhvatiti "podelu ili razmenu teritorije sa Srbijom", već da se može uraditi korekcija granice kako bi se opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa pripojili Kosovu.
"Ni jedan sporazum Kosovo neće podržati a bez pune podrške SAD-a, EU i NATO-a. Ko god je protiv, greši", dodao je Tači.
Na sastanku sa predsednikom bili su i predsednik Skupštine Kosova Kadri Veselji, te zamenici premijera Bedžet Pacoli, Fatmir Ljimaj i Dardan Gaši.
Dan ranije, Tači je na Fejsbuku kritikovao opoziciju jer "dovode u pitanje podršku SAD-a i glavnih saveznika".
Kosovska opozicija tvrdi da ima dovoljan broj potpisa za vanrednu sednicu 4. septembra kako bi se usvojila rezolucija koja bi onemogućila predsedniku Kosova ili bilo kome drugom da pregovara o teritorijalnoj celovitosti Kosova.
Istovremeno je predsednik Kosova Hašim Tači na Twitteru objavio da je imao uspešan razgovor sa pomoćnikom američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Vesom Mičelom (Wess Mitchell).
"Zahvalni smo SAD i njemu za podršku u postizanju jednog mirnog i zakonski obavezujućeg sporazuma između Kosova i Srbije. Dogovorili smo se o koordiniranim koracima za kretanje napred. Američka podrška je bila i ostaje vitalna za kosovsku evroatlantsku perspektivu", napisao je Tači u tweetu.
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom s pomoćnikom državnog sekretara SAD Vesom Mičelom o dijalogu Beograda i Prištine, evropskom putu Srbije i unapređenju bilateralnih odnosa.
Kancelarija predsednika Srbije saopštila je da je u razgovoru konstatovano da SAD pružaju punu podršku dijalogu Beograda i Prištine, koji se vodi uz posredovanje Evropske unije, kao i da se nadaju postizanju sveobuhvatnog i dugoročnog rešenja.
Vučić je pomoćniku državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju rekao da smatra da će se veoma teško doći do dogovora Beograda i Prištine, ali da će nastaviti da ulaže maksimalne napore u postizanju trajne stabilnosti na Zapadnom Balkanu.