Japanski car Akihito se u sredu poslednji put obratio memorijalnoj službi kojom je obeležen završetak Drugog svetskog rata, ponovo izrazivši "duboko žaljenje" zbog rata.
To se uklapa u ono što je bila Akihitova misija tokom 30-ogodišnje vladavine - da ispravi štetu koju je naneo rat vođen u ime njegovog oca Hirohita. Akihito (84) abdiciraće sledećeg proleća.
"Razmišljajući o našoj prošlosti i imajući u vidu osećanje dubokog žaljenja, iskreno se nadam da se ratna razaranja nikada neće ponoviti", rekao je japanski monarh u dvominutnom obraćanju povodom 73. godišnjice kapitulacije Japana.
Kao car, Akihito je posetio Filipine i druga pacifička ostrva koja je Japan okupirao u početnim fazama Drugog svetskog rata i koja su bila opustošena u žestokim borbama dok su ih SAD i njihovi saveznici ponovo osvajali. Iako je izbegao da uputi direktno izvinjenje, on je poslednjih godina u pažljivo sročenim izjavama o ratu suptilno pojačao svoje izraze žaljenja.
Njegove reči deluju još značajnije jer premijer Šinzo Abe želi da odmakne Japan od problematične prošlosti. Abeovi protivnici su se tako uhvatili za izjave cara kao protivtežu Abeovim pokušajima da izmeni japanski pacifistički ustav i ojača vojsku.
Akihitova putovanja i objave vezane za Drugi svetski rat čine deo šireg napora da se carska porodica približi javnosti. Tako je na svoju stranu pridobio pacifiste, levičare i druge kritičare carskog sistema na način koji je njegovom ocu bio nemoguć.
Hirohito, obožavan kao živi bog do završetka rata, i danas ostaje kontroverzna figura, a istoričari i dalje raspravljaju o njegovoj odgovornosti za rat.
Tokom očeve vladavine, Akihito je 1975. zamalo bio pogođen molotovljevim koktelom za vreme posete ostrvu Okinava, gde je u teškim borbama pred kraj rata stradalo desetine hiljada civila.
Od tad je na Okinavi bio deset puta, a ranije ove godine su on i njegova žena Mičiko dobili toplu dobrodošlicu.
Akihito je imao 11 godina kada je na radiju čuo očevu objavu o predaji Japana, 15. avgusta 1945. Tokom američke okupacije Japana, profesorka engleskog jezika mu je bila Elizabet Vajning, kvekerka, i veruje se da je to iskustvo doprinelo njegovom opredeljenju za pacifizam i demokratiju.