Iako se za radna prava policijskih službenika u Srbiji bore već više od decenije, stanje u srpskoj policiji je nikad gore, rekao je predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović prilikom potpisivanja međunarodnih sporazuma o saradnji sa grčkim kolegama.
„Policijski sindikat je sve ovo vreme ostao na istom putu i sa istim ciljem borbe za prava policijskih radnika. Poslodavac je i dalje protiv nas, ali to je očekivano jer se nikad nikome nismo dodvoravali. Na žalost, stiče se utisak da je MUP potpuno privatizovan i da u policiji više nemate ozbiljnih profesionalaca, koji se uglavnom drže po strani dok u prvi plan dolaze partijski kadrovi“, rekao je Mijailović.
Tačno na 12. godišnjicu od osnivanja Policijskog sindikata Srbije, u borbi za prava policijskih radnika, ova organizacija dobila je još jednog međunarodnog partnera, budući da su policijski sindikati Srbije, Republike Srpske i Rusije, koji su prethodnih meseci potpisali sporazume o saradnji, sada to uradili i sa predstavnicima policijskog sindikata Grčke.
„Potičem iz zemlje koja je izrodila demokratiju, u čijoj je pak srži sindikalizam. Uvek smo se borili za kontrolu svake vlade, za konstruktivno rešenje problema i borbu za radna prava i to je ono u čemu želimo da pomognemo našim kolegama. Jer sindikalizam ne treba da bude neprijatelj vlasti, već te dve grane treba da sarađuju. Mi smo u Grčkoj to uspeli“, rekao je predsednik Panhelenske sindikalne policijske organizacije Grčke, Grigoris Gerakarakos.
Saradnju i partnerski odnos sa državom donekle je uspela da ostvari i Rusija, gde su plate policijskih radnika tek nešto više od 600 evra, ali zato vlada i policija ne stoje u neprijateljskom odnosu kao u Srbiji, potvrdio je predsednik tamošnjeg policijskog sindikata Aleksej Lobarijev.
„Danas je ceo svet bez granica pa je takav i kriminal, ali i policija. Zbog toga naši sindikati danas uče jedni od drugih, jer mi moramo stajati uz svoje kolege u borbi za njihova radna prava. Sindikat ne sme da bude deo politike i partije. Policija je tu da štiti zakon i to je to“, rekao je Lobarijev.
Današnji događaj i potpisivanje međunarodnih sporazuma o saradnji sa grčkim kolegama za prava domaćih policijskih radnika bitan je i zato što je Grčka član EUROCOP-a, Evropske konfederacije policije sa velikim uticajem u okviru Evropskog parlamenta, te se nadaju da će pravo stanje u srpskoj policiji konačno moći da se čuje u Evropi.
Podsetimo, nesaradnja Ministarstva policije i Policijskog sindikata Srbije poslednji put je došla do izražaja tokom proslave Dana policije u Beogradu 27. maja 2018. godine, kada su mediji naširoko pisali o tome kako Policijski sindikat Srbije na proslavu nije bio pozvan, dok su od sindikalaca stizale optužbe na račun vlade zbog smanjenja dnevnica i socijalnog osiguranja.
U srpskoj policiji postoje dva reprezentativna sindikata - Nezavisni sindikat policije i Policijski sindikat Srbije, ali iako ih je samo dva, ni među njima nema nikakve saradnje, već i tu pljušte česte optužbe.