U pobuni protiv reforme pravosuđa i protestu za nezavisne sudove Poljaci su noćas širom zemlje obukli najpoznatije spomenike u majice sa porukom "Ustav".
Aktivisti građanskog pokreta Komitet za odbranu demokratije (KOD) obukli su u majice čuvenog krakovskog Zmaja na zamku Vavel, varšavsku Sirenu, vroclavske patuljke, ukupno 27 spomenika, u znak solidarnosti prema prvom Poljaku koji je majicu sa tom kratkom porukom predsedniku Andžeju Dudi i vladajućim konzervativcima Jaroslava Kačinjskog - da ne gaze Ustav - obukao pre nekoliko dana spomeniku njegovog brata blizanca, pokojnog predsednika Leha Kačinjskog u Šćećinu na severu Poljske, prenosi Beta.
Policija to nije okarakterisala kao građansku neposlušnost, već kao skrnavljenje spomenika pokojnog predsednika za šta vinovniku preti čak i kazna zatvora.
"Želimo na ovaj način da se uverimo da prema aparatu vlasti i sile stranke Pravo i Pravda reč 'Ustav' skrnavi i Varšavsku sirenu i Vavelskog zmaja, šćećinskog mornara, vroclavske patuljke, Kopernika, ili Frederika Šopena", saopštio je danas KOD.
Aktivisti su takođe podsetili da su u istoriji Poljske spomenici često bili kulise izražavanja raznih emocija i element mnogih hepeninga kada su ih oblačili i u navijačke šalove sa nacionalnim bojama ali da nikada, s izuzetkom vremena kada je Poljska bila rasparčana i pod stranom okupacijom, policija i tužilaštvo nisu gonili zbog toga nikoga.
Zbog reforme Vrhovnog suda koja prinudno tera u penziju sve sudije koje napune 65 godina, umesto da mogu kao do sada da obavljaju funkciju dok ih služi zdravlje i niko bez povoda ne može da ih smeni, Evropska komisija je Poljsku tužila i Sudu Evrospke unije u Luksemburgu.
Prve majice sa porukom "Ustav! Andžejčiću" na spomenicima Lehu Kačinjskom pojavile su se pošto je predsednik Andžej Duda krajem jula potpisao hitne izmene već izmenjenog zakona o Vrhovnom sudu, da ubrza izmenu njegovog sastava i onemogući predsednicu tog suda Malgožatu Gersdorf da na funkciji ostane do 2020. godine, kako joj garantuje Ustav Poljske, bez obzira na godine za penziju.
Juče je Vrhovni sud, još uvek u starom sastavu, zatražio neočekivano od Suda EU da se izjasni o pet konkretnih pitanja vezanih za reformu pravosuđa a privremeno, dok to Sud EU ne učini, zamrzao primenu nekoliko paragrafa kojima se sudije teraju u prevremenu penziju, te tako ustvari zamrzao promenu sastava Vrhovnog suda.
Iz kancelarije predsednika Dude stigao je odgovor da Vrhovni sud nema prava da to učini a da li može ili ne može ne slažu se sadašnji ni nekadašnji predsednici Ustavnog suda Poljske.