Nakon desetočasovne rasprave, poslanici Skupštine Kosova nisu uspeli da harmonizuju stavove oko rezolucije koju je predložila opoziciona Socijaldemokratska partija u vezi dijaloga o normalizaciji odnosa sa Srbijom. Rezolucija nije uopšte stavljena na glasanje pošto u sali nije bilo kvoruma.
U prvom delu rasprave održanom u petak opoziciona Socijaldemokratska partija predložila je jednu rezoluciju, da bi potom tri opozicione partije izašle sa tri različite verzije teksta rezolucije o kojima bi trebalo da se glasa u Skupštini.
Predlozi opozicije o dijalogu se razlikuju, ali ono što je zajedničko jeste da konačnu fazu dijaloga sa Srbijom ne može da vodi predsednik Kosova, Hašim Tači.
Najveća opoziciona stranka Demokratski savez Kosova predložila je da se najpre održe prevremeni parlamentarni izbori a kako bi se dobio potpuni legitimitet institucija.
Pokret Samoopredeljenje je predložio da se aktuelni format dijaloga sa Srbijom prekine zato što se pregovara o unutrašnjim pitanjima Kosova.
Samoopredeljenje takođe zahteva uspostavljanje političkog, ekonomskog i trgovinskog reciprociteta sa Srbijom, kao i reciprociteta po pitanju prava albanskog naroda u Srbiji sa srpskim stanovništvom na Kosovu. Takođe zahteva da se podnese tužba protiv Srbije za genocid, kao i da Tači ne vodi proces dijaloga.
Socijaldemokratska partija, inicijator rasprave, predložila je rezoluciju putem koje traži da odgovornost za dijalog preuzme Skupština Kosova. Takođe, zahteva se formiranje parlamentarne komisije koja nadgleda dijalog a kojeg bi predvodila opozicija.
Partije na vlasti se nisu složile sa predlozima opozicije, naročito Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova premijera Ramuša Haradinaja.
Tokom rasprave, premijer Kosova Ramuš Haradinaj zatražio je od poslanika da se pridruže sveobuhvatnoj ekipi za izradu jedne zajedničke platforme o predstavljanju Kosova u dijalogu.
„Ono što bih želeo da zamolim poslanike jeste da se jedna tema vaše zemlje može naći za pregovaračkim stolom i bez našeg doprinosa, i naše uloge, neki procesi mogu da se dese kako su se desili u prošlosti, a onda smo stotinama godina patili ili pokušavali da ih rešimo, ali je bilo teško. Zbog toga, želim da vam kažem da kao Skupština preuzmete u svoje ruke budući proces dijaloga“, kazao je Haradinaj.
Sednica u petak po ovom pitanju prekinuta je zbog smrti poznatog kosovskog borca za ljudska prava, Adema Demaćija.