Tri osobe, uključujući i prvog saradnika lidera ruske opozicije Alekseja Navaljnog, puštene su iz pritvora, a uhapšene su tokom protesta hiljada ljudi u centru Moskve protiv kontraverznog plana za podizanje starosne granice za penzionisanje.
Uhapšeni su Sergej Bojko, lider Libertarijanske stranke Rusije (LPR), vođa protesta Mihail Čičkov i Oleg Stepanov, blizak saradnik opozicionog lidera Alekseja Navaljnog koji je organizovao brojne proteste u Rusiji prethodnih godina.
Ruska vlada je u skupštinsku proceduru poslala predlog zakona koji predviđa da granica za penzionisanje bude podignuta sa 60 na 65 godina za muškarce, a sa 55 na 63 godine za žene.
To je izazvalo masovno nezadovoljstvo ruskih građana, pristalica različitih poltičkih opcija. Na poziv Komunističke partije, tokom vikenda su u Moskvi održane demonstracije na kojima je, prema procenama, bilo oko 10.000 ljudi.
Starosne granice za odlazak u penziju određene su u sovjetsko doba 1932. godine i od tada nisu menjane.
Vlada navodi da je povećanje starosne granice neophodno zbog rasta očekivanog životnog veka u Rusiji, dok protivnici predložene promene opisuju kao pljačku.
Kritičari kažu da je starosna granica za penziju u mnogim regionima veća od očekivanog trajanja života.
Demonstranti su 28. jula pozvali rusku vladu i predsednika Vladimira Putina da podnese ostavku.
U Moskvi su uzvikivali "Putine, ne diraj naše penzije!" i nosili transparente sa parolama među kojima je i transparent "Želimo da živimo na našim penzijama i ne umremo na poslu".
Prema statističkim podacima, prosečni životni vek muškaraca u Rusiji je 66,5 godina, a žena nešto manje od 70 godina.
Prosečna mesečna penzija u Rusiji iznosi oko 14.000 rubalja (oko 190 evra).