Njemački kancelar Angela Merkel i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov razgovarali su u utorak u Berlinu o tome kako poboljšati političko stanje u Siriji, što bi stvorilo uslove za povratak izbjeglica, saopštilo je rusko Ministarstvo vanjskih poslova u utorak uveče.
''Angela Merkel i Sergej Lavrov su prije svega govorili o stvaranju uvjeta za povratak izbjeglica u Siriju'', navedeno je u saopštenju.
Portparol njemačkog kancelarka Ulrike Demmer je naglasila kako su Merkel i Lavrov govorili i o stanju u Ukrajini i o mogućem stacioniranju snaga Ujedinjenih naroda u području Donbas.
Kako je rekla, susret je bio dogovoren prošle sedmice tokom telefonskog razgovora Merkel i ruskog predsjednika Vladimira Putina.
U razgovorima, koji nisu bili najavljeni medijima, sudjelovali su i njemački ministar pravosuđa Heiko Maas i šef glavnog štaba ruskih oružanih snaga Valerij Gerasimov.
Lavorov i Gerasimov su u ponedjeljak boravili u Izraelu gdje je tema razgovora takođe bila sukob u Siriji.